Doların Ateşi Yükseldi !

020160810426dolar3liraninaltinainermi Doların Ateşi Yükseldi !

OPEC üretimi sınırlıyor


Dün Cezayir’de gerçekleştirilen görüşmeler sonrası OPEC, Kasım ayındaki toplantıda 33.4 milyon varil olan günlük üretim miktarını 32.5 milyon varilde sabitleme kararı aldı. Resmi olmayan görüşmeler beklenenden uzun sürdü ve birlik, 2008 yılından bu yana ilk defa üretimin sınırlandırılması konusunda anlaşmaya vardı. Suudi Arabistan yine üretimi azaltmaya yanaşmayan taraf olurken, Cezayir başta olmak üzere bütün ülkelerin anlaşma doğrultusunda gösterdiği çaba ile petrol piyasası adına son derece önemli bir adım atıldı.
Birliğin üretimi yaklaşık olarak 790 bin varil azaltmak için Kasım ayı OPEC toplantısında bir araya gelmesi planlanıyor. Şu an için üretim kapasitesinin bir hayli altında üretim yapan 3 ülke var; Nijerya, Libya ve İran. Bu ülkelerin üretimi artırma planları göz önüne alındığında üretim kesintisinin hangi ülkelerden ne kadar olacağı merak konusu. Birliğin kuracağı komitenin, Kasım ayındaki toplantıya kadar ülkelerin üretim kotasını belirlemesi bekleniyor. Dün akşamki görüşmeleri değerlendiren Katar Enerji Bakanı, görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini ve petrol üretim seviyesini takip etmek için üst düzey komite oluşturulacağını açıkladı. İran Petrol Bakanı ise İran ve Suudi Arabistan arasındaki görüşmelerde arabuluculuğa ihtiyaç olmadığı ve iki ülkenin ilgili makamlarının baş başa görüşüp konuşabileceğini belirtti. Yapılan açıklamalara bakarak, OPEC içi uzlaşma ortamının tekrar sağlandığını söyleyebiliriz. Kasım ayındaki toplantıda üretimi kısma konusunda anlaşma sağlanırsa OPEC dışı temaslara geçilebilir.

Doların ateşi yükseldi


Haftaya Moody’s’in not indirimi ile başlayan TL tarafı, yurt içi gelişmeler ile değer kaybetmeye devam ediyor. Dün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı ve kurulda OHAL için uzatılma tavsiyesinde bulunuldu. Bugün ise Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, olağanüstü halin terör örgütleri ile mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandığını ifade ederken, MGK’dan çıkan tavsiyeyi işaret ederek OHAL için belki de 12 ayın da yetmeyebileceğini söyledi.
Moody’s’in kredi notu indirimi konusundaki sert eleştirilerine devam eden Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının cebine 3-5 kuruş koyarak istenilen notun alınabileceğini, kredi notundaki indirimlerin ise bir ‘üst aklın’ oyunu olabileceği konusundaki görüşünü tekrar belirtti.
Cumhurbaşkanının OHAL süresi konusunda yaptığı açıklama sonrası dolar/tl paritesi 3.0100 seviyesine kadar yükselirken, endeks tarafında kayıplar yüzde 1’e kadar ulaştı.

26 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap