Siz hâlâ B4B’leştiremediklerimizden misiniz?

shutterstock_1294250511 Siz hâlâ B4B’leştiremediklerimizden misiniz?

Şirketler, özellikle de teknoloji şirketleri, bilinen iş modellerinin sonuna geldi. Paylaşım ekonomisi, klasik şirketlere yepyeni bir şey öğretti.

Klasik B2B şirketlerinde amaç, ürünü/hizmeti ihtiyacı olan şirkete satmak ve daha çok şirkete satmaktı. Müşterileri olan şirketlerin de bir çıktısı vardı ve klasik B2B şirketler sattıkları ürün/hizmetin bu çıktılara etkisini hiç umursamadılar. AirBnB, UBER, Alibaba gibi yeni nesil dijital platformlar, B2B kavramına yeni bir boyut getirdiler ve B2B’nin diğer tarafından duran ürün/hizmet alan şirketlerin zihninde bir ışık yaktılar. B2B müşterisi artık kendine sadece ürün/hizmet satan bir satıcı değil, kendisine katkıda bulunacak, bu katkıyı sürekli hale getirecek ve müşterisini kendisiyle birlikte yukarıya çıkartacak bir iş ortağı arıyor. Dünya, alıcı ve satıcının birbirlerini karşılıklı değer kattığı bir iş modeline gidiyor.

Tek taraflı fayda sağlayarak ticaret yapma dönemi artık sona erdi. Şirketler artık müşterisi için fayda/değer yarattığında hayatını sürdürebileceğini anladı. Bu nedenle de iş modellerini güncellediler.

Bu iş modeli için bir isim bulundu bile: “B4B”

Başta Cisco, SAP gibi klasik teknoloji şirketleri olmak üzere, pek çok sektörde dijitalleşmenin getirdiği yeni bir iş anlayışı oluşmaya başladı. Müşterileri ile sadece alım satım ilişkisi kurmayan, onlara değer de katmanın peşinde olan, fırsat yaratan, müşterilerinin çıktılarına katkıda bulunan şirketler ortaya çıkmaya başladı ya da B2B iş modelinin sınırına gelen ve bunu değiştirmek isteyen klasik şirketler durumun farkına vardı. Dünyanın her yerinden iş ortakları ile dünyanın her yerinden insanlara hizmet veren Airbnb bunun örneklerinden biri. Bu iş modeli sayesinde emlakçılık mesleği, konaklama hizmeti sektörü olmak yolunda hızla ilerliyor. Airbnb de iş yaptığı kişilere bir değer katıyor ve bu değeri her geçen gün artırıyor.

Türkiye’de Hepsiburada, sadece kendisinin satış yaparak gerçekleştirdiği e-ticaret platformunu evrimleştirerek bir perakende ticaret platformu haline getirdi. Pek çok farklı alanda satış yapan şirket artık Hepsiburada platformu altında ticaret yapıyor. Bir e-ticaret şirketi dönüşerek e-ticaret platformu haline geldi. Bu platformda iş yapan şirketlerin çıktılarına katkı sağlıyor ve onlar için bir değer yaratıyor.

Dünya devlerinden 124 yıllık General Electric, müşterilerine ürün satan bir şirket olmaktan çıkarak, pek çok alıcı ve satıcı ile dijital platform şirketi haline geldi. Bir B4B şirketine dönüştü.

Bütün dünyayı sarmaya başlayan B4B kavramının altında, “Müşterilerimin başarısı için nasıl var olabilirim?” sorusu yatıyor. Sadece kendi şirketinizi değil, ilişkide olduğunuz müşterilerinizi de geliştirmek için hareket etmeye başladığınızda B4B kavramına geçiş yapmış oluyorsunuz. Kısacası müşterileriniz ile empati kurmaya başladığınızda, artık farklı bir iş modeline geçiyorsunuz. Dönüşümünüzün başlangıcı ile birlikte organizasyon yapınızı da müşterilerinizin başarısı için oluşturuyorsunuz, ürün/çözüm/hizmetlerinizi de müşterilerinizin başarısı için yaratıyorsunuz ya da müşterileriniz için deneyim yaratarak onlar için ömür boyu değer oluşturmak için ortak oluyorsunuz.

Öte yandan müşteriler de artık kendisine değer yaratan şirketler ile çalışıyor. “Seninle iş yaparım ama bana ne değer katacaksın?” diye sorguluyor. Üstelik bu değeri süreklilik sağlayarak oluşturmanız gerekiyor. Bu değer düştüğü zaman müşteri sizinle çalışmak konusunda gönülsüz oluyor. Kendisine değer yaratan ile çalışmak üzere sizi en kısa sürede terk ediyor. Bu, şirketlerin kendilerini ve müşterilerini sürekli geliştirmek zorunda bırakan zorlayıcı bir süreç. B4B iş modelinde, bu gelişime süreklilik katan şirketlerin hayatta kalacağını söylemek zor değil.

Özet olarak; yeni nesil iş modelinde şirketler artık şirketler ve tüketiciler için var. Müşterisi ile empati kurabilen ve ona değer/fayda sağlayan şirketler öne çıkıyor.

Yani; “B2B öldü, yaşasın B4B”.

Fatma Çelenk  

http://hbrturkiye.com/

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap