Şişecam Satın Alma Fırsatlarını Değerlendiriyor

Şişecam Başkanvekili Kırman “Bu dönemde büyük şirketlerin yurtdışında atak yapması gerek. Organik yatırım yapsak en az 2 yıl sürer, bugünün dünyasında 2 yıl tüm konjonktürü değiştirebiliyor. O yüzden biz satın alma fırsatlarını çok daha yakından takip ediyoruz” dedi

.sisecam_duzcam_logo_yatay Şişecam Satın Alma Fırsatlarını Değerlendiriyor

Dünyada cam ev eşyasında 3, cam ambalajda 4, düzcamda ise 5’inci büyük üretici olan Şişecam, bu yılın ilk 9 ayında net satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.5 artırarak 6 milyar TL’nin üzerine çıkardı. Satışlarının yüzde 52’sini yurtdışından elde eden Şişecam’ın Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Kırman, hem iç pazarda hem de ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntıları hatırlatarak, kendi büyümelerinin sağlam bir portföyle mümkün olduğunu anlatıyor.

Şişecam Başkanvekili Kırman,”Bizim hedefimiz dengeli bir portföy dağılımı, şu an şahit olduğumuz dalgalanmalardan etkilenmeyeceğimiz bir gelir dağılımı yaratmak. Bunun için dışarıdaki etkinliğimizi daha da sağlamlaştırmamız lazım. Şu an ciromuzun yüzde 52’si yurtdışından geliyor. Türkiye bizim yerimiz, etkinliğimiz daha yüksek. Burada küçük ivmelerle daha iyi iş yapmamız mümkün ama yurtdışına daha çok odaklanmamız lazım. Bence bu dönem büyük şirketlerin yurtdışında etkinleşmek adına çalışması için büyük bir fırsat. Yani bütün dünyada ekonomi bozulurken sistemi oturmuş kuruluşların oldukları pazarlarda derinleşmesi gerek. Yurtdışı pazarlarda atak yapmamız daha doğru bir yaklaşım. Şu anda bu fırsatları bu şekilde değerlendirip oralarda daha kalıcı, daha büyük oyuncu haline gelmek bizim grup dengeleri açısından da daha doğru.”dedi.

Satın almayla mı olur büyüme?

Kırman,”şu anda planlarımızda yok. Ama şunu da gözden kaçırmayalım: bu konularda biz biraz tutucu konuşuyoruz. Ama geçenlerde İtalya’da olduğu gibi fırsat çıktığında da harekete geçiyoruz. “dedi.

Haberturk

21 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap