SISE – TRKCM – ANACM Analizi

Bu analizimizde Bist 100’de işlem gören SISE,ANACM ve TRKCM hisselerini teknik analiz kullanarak inceleyeceğiz ve gösterdikleri performansları karşılaştıracağız.

Bu analizimizde Bist 100’de işlem gören SISE,ANACM ve TRKCM hisselerini teknik analiz kullanarak inceleyeceğiz ve gösterdikleri performansları karşılaştıracağız.

 

İlk olarak sırasıyla bu hisseleri teknik olarak inceleyeceğiz.

 

SISE

 

SISE, geçen sene mart ayında, devam eden uzun vadeli yükseliş kanalının alt seviyesinden başladığı yükselişe devam ediyor. Kanalın üst seviyelerine yakın hareket eden SISE, 4,15 direnci üzerinde kalıcı bir tutunma yaşanmadığı sürece kar realizasyonları ile karşılaşabilir. Bu durumda orta-uzun vadeli hedef 3,15 seviyesi olabilir.

4,15 direncinin kırılması durumunda ise yukarı yönlü hareketler kısa-orta vadede 4,50 seviyesini hedefleyebilir.

 

52666-sise SISE - TRKCM - ANACM Analizi

 

TRKCM

 

TRKCM, devam eden uzun vadeli yükseliş kanalının alt seviyelerinden başladığı yükselişe devam ediyor. 3,00 seviyesinin kırılmasıyla birlikte hızlanan yükseliş kanalın üst seviyesi olan 4,00’a kadar devam edebilir. Ancak bu seviye kırılmadığı sürece bu yükselişler satış fırsatı yaratabilir ve satış baskıları artabilir. Bu durumda ise geri dönüşler 3,00 seviyesine doğru başlayabilir.

 

52667-trkcm SISE - TRKCM - ANACM Analizi

 

ANACM

 

ANACM’da devam eden yükseliş şimdilik fibonacci %38,2 ile 50 aylık ortalamanın kesiştiği 2,14 direnci ile sınırlanmış durumda. Bu seviye altında kalındığı sürece kısa vadeli geri çekilmeler görülebilir. Ancak bu geri çekilmeler 2,00 seviyesi ile sınırlı kalabilir. Orta-Uzun vadede 1,84 seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece yükseliş sürebilir. Yükselişlerde hedef 2,51-3,12 seviyeleri olabilir.

 

52668-anacm1 SISE - TRKCM - ANACM Analizi

 

Peki hangi hisse daha iyi performans gösterebilir?

 

 

Bu soruyu cevaplamak için geçmiş 1 ve 5 yıllık dönemde SISE , ANACM , TRKCM ve Bist 100’ün nasıl performans gösterdiğine normalize edilmiş grafik üzerinde inceleyeceğiz. Hisselerin performanslarını daha iyi anlamak için hem bist 100’ün performansı ile hem de kendi aralarındaki performanslarla karşılaştıracağız.

Not: Buradaki değerler hisse senedi fiyatının normalize edilmiş değerini gösteriyor. Örneğin grafikte göreceğiniz 141 değeri, ilgili dönemde %41’lik bir artış yaşandığını belirtiyor.

 

1 yıllık dönemi incelediğimizde SISE ve TRKCM hisselerinin bist 100’e göre çok yüksek bir performans gösterdiğini görebiliyoruz. Ancak aynı durum ANACM için geçerli olmamış. Son 1 yılda %25,94’lük bir artış göstermesine karşın bist 100’ün ve özellikle aynı sektörde bulunan SISE ve TRKCM’ın çok altında kaldığını görebiliyoruz.  5 yıllık dönemde de bu durum geçerliliğini koruduğunu görebiliriz. Özellikle SISE hissesinin 5 yıllık dönemde %200’ün üzerinde artmış olması, olası kar realizasyonları oluşabilme ihtimalini güçlendiriyor. Teknik analizimizde belirttiğimiz 4,15 direnci bu durum için uygun bir seviye olabilir.

 

Kısaca ANACM hisselerinin bist 100’e ve aynı sektördeki SISE ve TRKCM hisselerine göre, önümüzdeki dönemde daha iyi performans göstermesi beklenebilir.

 

1 Yıllık Dönem

52669-1 SISE - TRKCM - ANACM Analizi

 

5 Yıllık Dönem

52670-5 SISE - TRKCM - ANACM Analizi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap