Logo reklamı

Şirketlerden Haberler

Akiş GYO (AKSGY, Sınırlı Pozitif): Logos Portföy Yönetim A.Ş Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu ("Logos Gayrımenkul Yatırım Fonu")'nun portföyüne dahil...

Akiş GYO (AKSGY, Sınırlı Pozitif): Logos Portföy Yönetim A.Ş Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu ("Logos Gayrımenkul Yatırım Fonu")'nun portföyüne dahil etmek amacıyla, Şirket'in gayrimenkul portföyünde yer alan Akbatı AVYM nin bağımsız bölümlerinin her birinin mülkiyet payının % 30'una tekabül eden kısmını geçmeyecek şekilde satın alımına yönelik ön teklifi Şirket'e iletilmiş olup; bu ön teklifin, kurulacak müşterek mülkiyet ilişkisinin hüküm ve koşullarının da belirleneceği bir "taşınmaz satış vaadi" sözleşmesinin müzakere edilip hükümlerinde mutabık kalınarak resmi şekilde imzaa edilmesi kaydı ile kabul edilerek, Logos Portföy Yönetimi A.Ş.'nin gerekli kaynağı yatırımcılardan sağlamasına yönelik görüşmeler yapması için izin verildiği duyurulmuştur. Bu izin çerçevesinde toplanacak fon tutarının kesinleşmesi sonrası satış ve müşterek mülkiyet koşullarının değerlendirilmesine karar verilmiştir.
 

Garanti Bankası (GARAN, Öneri "EKLE", Nötr): Banka 22 Kasım 2017 tarihinde, 367 gün vadeli 405mn USD ve 648,5mn EUR ile 2 yıl 1 gün vadeli 180mn USD tutarında üç ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması imzalamıştır. 18 ülkeden 38 bankanın katılımıyla tamamlanan ve dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal amaçlarla kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor+ %1,35, Euribor+ %1,25 ve Libor+ %2,20 olarak gerçekleşmiştir.

 

Ayrıca Banka, uluslararası piyasalardan 2 yıl 1 hafta vadeli 145mn USD tutarında kredi temin etmiştir.

 

 
İş GYO (ISGYO, Öneri "Al", Nötr): Şirket portföyünde yer alan İş Kuleleri Kule 3'ün muhtelif kiracılara kiralanmasına ilişkiin çalışmalara devam edildiği duyurulmuştur.
 

Karsan Otomotiv (KARSN, Sınırlı Pozitif): Daha önce ABD'de New York taksi ve Miami belediyesi otobüs ihalelerine katılan Karsan, şimdi de şansını Amerikan Posta Servisi'nde (USPS) deniyor. USPS'nin 6,3 milyar dolarlık "yeni nesil dağıtım aracı" için prototip üretecek 6 şirketten biri olan Karsan, bunun için BMW ile tedarik anlaşması yaparak, elektrikli i3 modelinin altyapısını, motorunu ve bataryalarını kullanacak. Kaynak: Hürriyet

 

Özak GYO (OZKGY, Sınırlı Negatif): Vergi Denetim Kurulu, Vergi Müfettişi tarafından şirket'in 2015 yılı yasal defter ve belgeleri incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda hazırlanan raporlara dayanılarak, 149.607,13 TL kurumlar vergisi, 60.725,45 TL KDV, 209.056,39 TL kurumlar vergisi stopajı tarh edilmiş ve tarh edilen vergiler için 3.507.269,01 TL vergi ziyaı cezası ve 106.000,00 TL özel usulsüzlük cezası uygulanmıştır.

 

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri "EKLE", Nötr): Tekfen Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüüren Tekfen İnşaat'ın %50 hissedarı olduğu GATE İnşaat; Tengizchevroil için Kazakistan'da 438mn USD eşdeğeri proje üstlendi. Sözleşme kapsamında, Kazakistan'ın Tengiz Petrol ve Gaz Sahasında "Gelecek Gelişim Projesi çerçevesinde Kuyubaşı Basınç Yönetim Projesi, İnşaat, Mekanik, Elektrik ve Enstrüman Montajı işleri" gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, yaklaşık 1500 kişinin çalışacağı projenin 55 ay içinde tamamlanacağını vurgulayıp "Uzmanlığımız ve tecrübemiz ile dünyanın her yerinde tercih edilir olmamız Türk inşaat sektörü adına da gurur verici" dedi. Kafkaslı, GATE olarak 2006 yılında üstlendikleri ilk projeden bu yana Kazakistan'da yaklaşık 1.3 milyar dolarlık projeyi tamamladıklarını hatırlatarak; Tekfen'in vizyonuyla önümüzdeki dönemde de farklı projelere aday olduğunu ifade etti. Haber sonrasında Tekfen Holding hisseleri gün içinde %1,5 yükseliş kaydedip, günü %2,5 aşağıda kapattı.

 

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL"", Nötr): Türk Hava Yolları Yönettim Kurulu Başkanı İlker Aycı Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Bu yıl şirketin EBITDAR marjının %25 olacağını söyleyebilirim" dedi. Şirketin Ağustos ayında açıklanan önceki tahmininde EBITDAR marjı %21-%23 öngörülmüştü. Aycı ayrıca, büyüme alanları açısından Asya'nın çok kritik olduğunu, özellikle Çin ve Hindistan'dan dışarıya uçan yolcunun her geçen gün kritik şekilde arttığını ekledi. Bu pazarları çok ciddiyetle takip edip buralarda yer almak istediklerini bildirdi. Bu bölgelerde farklı ortaklıklarla ilgili çalışmalar olduğu bilgisini verdi. Son olarak, bu yıl hedefin 69mn yolcu taşımak olduğunu, 3. havalimanı açıldığı zaman kapasite sorunları bittiği andan itibaren THY'nin yıllık 100mn yolcuya ulaşabilmesi çok kısa sürede olacağını ekledi. Türk Hava Yolları'nın uçuş ağına Şili'nin Santiago noktasını da eklediği açıklandı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, seferlerin 21 Kasım 2017 itibariyle gerrçekleşeceğini duyurdu. Açıklamalar sonrasında Türk Hava Yolları hisseleri gün içinde %3,8 yükseliş kaydedip, günü %1,9 yukarıda kapattı.

 

 
 
Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*