Logo reklamı

Şirket Haberlerinde Bugün

Kiler GYO (KLGYO, Nötr): Sirket portföyünde bulunan İstanbul Esenyurt'ta 13,7bin m2 Depo niteliğindeki taşınmaz 01.11.2017 tarihinden başlamak üzere...

Kiler GYO (KLGYO, Nötr): Sirket portföyünde bulunan İstanbul Esenyurt'ta 13,7bin m2 Depo niteliğindeki taşınmaz 01.11.2017 tarihinden başlamak üzere 7 yıllığına kiraya verilmiştir. Kira ödemeleri aylık olup, aylık kira bedeli KDV dahil 307,3bin TL'dir. Aynı şekilde, İstanbul Esenyurt'ta 8,3bin m2 Depo niteliğindeki taşınmaz 4,9bin m2 01.01.2018 tarihinden başlamak üzere, fakat kalan 3,4bin m2 ise yerin teslim edildiği ay itibarı ile 5 yıllığına kiraya verilmiştir. Kira ödemeleri aylık olup, aylık kira bedeli KDV dahil 192,7bin TL'dir.

 

 

Turcas Petrol (TRCAS, Sınırlı Pozitif): Şirket'in %92 oranındaki bağlı ortaklığı TKJ, 01.01.2018 tarihinden başlayarak 10 yıllık süre içerisinde, yerli ekipman kullanımı ek teşvikiyle birlikte üreteceği elektrik enerjisini YEKDEM (enilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında ilk 5 yıl boyunca 11,8 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden, takip eden ikinci 5 yıllık dönemde ise 10,5 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden satmaya hak kazanmıştır. Öte yandan, Şirket, 2018 yılının başında Manisa'da bulunan 4.537 hektarlık jeotermal sahada sığ sondaj çalışmalarına başlamayı planlamaktadır.

 

 

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY'nin yolcu sayısı, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,4 artarak 5,3mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 5,4 puanlık artışla %79,5 seviyesine yükselmiştir. Kasım ayı ile beraber, 2017 yılının ilk 11 aylık döneminnde yolcu sayısı %8,3 artışla 63,1mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 4,6 puan artışla %79,1 olmuştur.

 

 

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Türk Telekom'un Ümraniye'de İstanbul Bölge Müdürlüğü ve IPTV Binası olarak planlanan ve 2011 yılında inşaatına başlanan proje, 2013 yılında Türkiye genelinde yayınlanan 'Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği' kapsamında Türk Telekom'un bazı kazanımlar elde etmesi sebebiyle durdurulmuştur. 2011 yılındaki mevcut imar planı kapsamında 34 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip olan projenin yeni yönetmelikle birlikte kazanılan haklar çerçevesinde inşaat alanını büyütme imkanı doğmuştur. Bu sebeple iddia edildiği gibi değişen yönetimin projenin tasarımını beğenmemesi sebebiyle değil, Türk Telekom'a daha değerli ve daha büyük bina kazandırma fırsatının değerlendirilmesi için projenin yenilenmesine karar verilmiştir. Nitekim yeni yönetmelikteki değişikliklerden faydalanarak Türk Telekom mevcut arsası üzerinde 66 bin metrekarelik bir kapaalı inşaat alanı yapabilme hakkı elde etmiştir. Henüz kaba inşaat aşamasındaki 34 bin metrekarelik mevcut projenin 66 bin metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip bir projeye dönüştürülmesinin mümkün olup olmadığını incelemek üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile iş birliği yapılmıştır. ODTÜ hazırladığı statik raporunda mevcut kaba inşaatın betonarme yapısının 66 bin metrekarelik projeyi taşıyamayacağını belirtmesi üzerine Haziran 2017'de Türk Telekom Yönetim Kurulu inşaatın yıkımına ve Türk Telekom'a daha büyük bir kazanım sağlayacak yeni bir proje geliştirilmesine karar vermiştir. Yeni yönetmeliğe göre gerçekleştirilecek yeni projenin tasarım ve bütçelendirme çalışmaları halen devam etmektedir. Türk Telekom bu yeni proje hayata geçtiğinde değeri yaklaşık 460 milyon TL olan yeni bir gayrimenkul kazanmış olacaktır. Ayrıca yeni projede yaratılan imkanlar sayesinde Türk Telekom yıllık yaklaşık 30 milyon TL'lik kira geliri elde etme fırsatı da yakalayacaktır.

 

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*