Logo reklamı

Şirket Haberleri

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 4 adet Migros, 6 adet Migros Jet ve 1 adet Ramstore formatında toplam 11 adet satış mağazası Kasım ayı içerisinde...

Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE", Nötr): Banka'nın %100 iştiraki olan Akbank (Dubai) Limited'in tasfiye sürecinin tamamlandığı duyurulmuştur.
 

Aygaz (AYGAZ, Öneri "EKLE", Nötr): T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 49 yıl süre ile "İşletme Hakkının Verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesi sonucunda, sermayesinde Şirketin %49,62, Koç Holding A.ŞŞ.'nin %49,62 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından verilen teklif, en yüksek teklif olarak gerçekleşmişti. Söz konusu ihale sonucu, Rekabet Kurumu'nun ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun izni ile Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 05.12.2017 tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan nihai onayı sonrasında kesinleşmiştir.

 

 
Coca-Cola (CCOLA, Nötr): 5 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 7061 sayılı Kanun (Torba Yasa) kapsamında 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olmak üzere meyveli gazozlar, sade gazozlar, nektarlar, meyve suları, limonata dahil diğer meyveli içecekler, enerji içecekleri, soğuk çay ve sporcu içeceklerine %10 oranında Özel Tüketim Vergisi uygulanacaktır. Bu kategorilerin Coca-Cola İçecek'in Türkiye'deki satış hacmi içindeki payı 2016 sonu itibariyle yaklaşık %26'dır (31 Aralık 2016 itibariyle Türkiye'deki toplam satış hacmi, Coca-Cola İçecek'in faaliyet gösterdiği 10 ülkenin toplam satış hacminin %51'ini oluşturmaktadır).. Yine aynı Kanun kapsamında, aromalı/meyveli doğal maden suları ve %100 meyve suları özel tüketim vergisinden müstesna tutulmuştur.
 

Gözde Girişim (GOZDE, Sınırlı Pozitif): %39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Şok Marketler Ticaret A.Ş.'nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, uluslararası piyasalarda, İstanbul ve/veya Londra'da söz konusu halka arzı koordine etmek ve çeşitli konularda danışmanlık hizmeti vermek üzere Bank of America Merrill Lynch, J.P. Morgan ve Credit Suisse'in global koordinatörler olarak yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

 

Kordsa Teknik (KORDS, Pozitif): Şirketin %100 iştiraki konumunda olan ve Amerika'da mukim Kordsa Inc., ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan "Fabric Development, Inc." ve "Textile Products, Inc." unvanlı tamamı Piyush A.Shah ve Abantika P.Shah'a ait iki ayrı şahıs şirketinin Türkiye ve Amerika'daki yasal tüm onayların alınması ve şartların sağlanması kaydı ile yakllaşık 100mn Amerikan Doları karşılığında satın alınmasına ve kapanış işlemlerinin onayların tamamlanması sonrası gerçekleştirilmesine karar vermiştir. Söz konusu nihai satın alma bedeli, Amerika'da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesini takiben kesinleşecektir. ABD'deki bu yeni satın alımlarla birlikte şirketin kompozit gelirlerinde 2018 yılında yaklaşık 80mn Amerikan Dolarının üzerinde bir artış beklenmektedir.

 

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 4 adet Migros, 6 adet Migros Jet ve 1 adet Ramstore formatında toplam 11 adet satış mağazası Kasım ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 30 Kasım 2017 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, iştiraki Kipa'nın 162 mağazası dahil, yurtiçinde 1.843 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 40 olmak üzere toplam 1.883'tür. (2016 sonu: yurtiçi 1.566, toplam 1.605 mağaza)

 

Pegasus (PGSUS, Nötr): Bloomberg'e bilgi veren bir kaynağa göre Türkiye'nin ikinci en büyük havayolu şirketi oolan Pegasus'un 100 pilotuTürk Hava Kuvvetleri'ne geri dönüyor. Buna göre Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'deki pilotların yaklaşık altıda biri, gruplar halinde çeşitli eğitim ve güvenlik süreçlerinden geçtikten sonra 2018 sonuna kadar hava kuvvetlerine dönecek. (Kaynak: BloombergHT)

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*