Logo reklamı

Şirket Haberleri

Şişe Cam (SISE, Sınırlı Pozitif): Şirket dün analist toplantısı düzenlemiştir. Şirket 2017 yıl sonunda 3,1 milyar USD olan satış gelirlerinin 2022 yılan kadar 3,8 - 4,0 milyar USD'ye çıkmasını beklemektedir. Satışlar dağılımında %60 olan uluslararası gelirlerin 2022 yılında %65 - %70 aralığına çıkması beklenmektedir. Şirket yakın vadede doğalgaza yapılan zammın etkisinin fiyatlarda aksiyon alınmadığı taktirde FAVÖK'e 0,7/0,8 puan etki edebileceğini açıklamıştır. Diğer yandan, Global cam sektörünün gelecek 5 yılda %4 - 5 seviyelerinde büyümesi ve 172 milyar USD seviyelerine ulaşması, soda sektörünün ise %3 civarında büyümesi beklenmektedir.

Turkcell (TCELL, Öneri "EKLE", Nötr): Turkcell'in 10 yıl vadeli 500mn USD tutarındaki eeurobond ihracında nihai getiri %6,1 olarak belirlendi. (Kaynak: Reuters)

SEKTÖR HABERLERİ

Elektrik Elektronik: Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) 2017 yılı İhracat Başarı Ödülleri, 5 Nisan Perşembe akşamı sahiplerini buldu. 2017 yılında 10,7 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan Elektrik Elektronik ve Hizmet sektörlerinde ihracat şampiyonluğunu göğüsleyen firmalara ödülleri takdim edildi. Türkiye Geneli Elektrik Elektronik sektöründe 2017 yılında en çok ihracat yapan firma Vestel oldu. Sektörde en çok ihracat gerçekleştiren ikinci firma Arçelik olurken, üçüncülüğü BSH Ev Aletleri aldı. Sektörün alt kategorilerinden olan Beyaz Eşya sektöründe en çok ihracat yapan firmalar sırasıyla Arçelik, BSH Ev Aletleri ve Vestel oldu. Diğer bir alt kategori olan Elektronik sektöründe en çok ihracat yapan firmalar ise Vestel, Arçelik ve E.G.O Elektrikli Aletler şeklinde sıralandı. Kaynak: Matriks

Havacılık: IATA verilerine göre Şubat ayında yolcu kilometresi toplam geliri ŞŞubat'ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 arttı. Ocak ayında artış yüzde 4,6 olmuştu. Şubat ayında uluslararası uçuşlarda yolcu talebi 2017'nin aynı ayına göre yüzde 7,2 arttı. Ocak ayında artış yüzde 4,2 seviyesindeydi. Şubat ayında uluslararası uçuşlarda kapasite yüzde 5,9 artarken, doluluk oranı yüzde 1,0 artışla yüzde 79,3'e yükseldi. Yurt içi uçuşlarda yolcu talebi yüzde 8,2 artarken, kapasite artışı yüzde 7,0 ve doluluk oranı yüzde 0,9 artışla yüzde 82,3'e çıktı. Kaynak: Foreks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Flap Kongre (FLAP, Sınırlı Negatif): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, FLAP.E payları 06/04/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 20/04/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takass uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*