Şirket Haberleri

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Kurulmakta olan Mali santralininin ilk motorları 4 Ağustos 2017 ttarihinde devreye alınarak Santral 10 MW kurulu güç ile ticari faaliyetine başlamıştı. Toplam 40 MW kurulu güçteki santralin kalan 30 MW’lık bölümünün kabulü dün tamamlanarak Bakanlık Heyeti tarafından ticari işletmeye alınmıştır. Euro cinsinden enerji satışı yapacak olan Mali santral, döviz borçluluğunu doğal bir mekanizma ile hedge etmeyi, karlılığı artırmayı ve satış hacmini yükseltmeyi sağlayacaktır. Santralin yılda 10mn USD FAVÖK yaratması ve ülkenin toplam tüketiminin %13’ünü karşılaması beklenmektedir. Mali santralininin de ticari faaliyetine başlamasıyla birlikte Şirketin Afrika’daki toplam kurulu gücü 386 MW’a, toplam kurulu gücü ise 2.377 MW’a ulaşmıştır.

 

Bagfaş (BAGFS, Nötr): Avrupa’ya ihraç edilmek üzere Ameropa firmasından 4.000 ton CAN gübresi siparişi alınmıştır. Siparişin tutarı 690.000 USD olup, sevkiyatın Kasım ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödemeler mal mukabilidir.

 

Carrefoursa (CRFSA, Nötr), Migros (MGROS, Nötr), Kipa (KIPA, Nötr): Carrefoursa tarafından 02..08.2017 tarihinde yapılmış, Elden Çıkarma Sözleşmesi’nin akdedilmesi konusundaki Özel Durum Açıklaması’na konu olan; 12’si Migros, 8’i Kipa olmak üzere toplam 20 mağazanın demirbaş ve kira sözleşmelerinin Carrefoursa’ya devri işlemine Rekabet Kurumu tarafından izin verilmiştir.

 

Ford Otosan (FROTO, Öneri “TUT”, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu pay başına 1,11 TL brüt (0,94 Net) kar payı ödenmesi teklifini 27 Ekim’deki Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi.

 

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirket tarafından daha önce kamuya açıklanan, Poy ve Tekstürize İplik Üretim Tesisi yatırımı kapsamında değerlendirilmek üzere Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin mevcut arsalarına bitişik konumdaki Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait 42.140 metrekare arsanın satın alınması işlemi 28.09.2017 tarihi itibarıyla ve 13,8mn TL bedel ile tamamlanmıştır.

 

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Bankalar, 4,75 milyar dolarlık sorunlu Otaş kredisinin çözümünde kamu ile olası bir çözüme daha sıcak baakıyor. Türk Telekom’un ana ortağı Otaş’a kredi veren bankalar, Hazine Müsteşarlığı’nın, Türk Telekom yönetim kurulundaki 7 Oger Telecom ve Saudi Telecom üyesinin hepsi veya bir kısmının yerine yenilerini atayıp yönetim kontrolünü almasını bekliyor. Kaynaklar, hükümetin 2026’da dolacak olan imtiyaz süresini uzatma yetkisi olduğundan, bu adımın uzun vadede kredi ödemelerini kolaylaştıracağını öngörüyor. Bir kaynak, Hazine’nin Türk Telekom yönetimini değiştirmesinin, olası üçüncü taraflarla hisse satışına yönelik görüşmeleri hızlandıracağını belirtti. (Kaynak: Hürriyet)

 

Ayrıca, Bloomberg’de yer alan habere göre Otaş’ın 2 kredi ödemesini daha kaçırması bekleniyor

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap