Sinpaş’ın Bursa’daki arsasına 85.5 Milyon Lira

Bak Yapı Sinpaş GYO’a ait Bursa Osmangazi’deki 41 bin 124 metrekarelik araziyi geçtiğimiz günlerde 85 milyon 609 bin liraya satın aldı. Ruhsatını aldıkları arsada konut ve ticari alanlardan oluşan karma bir proje inşa edeceklerini aktaran Bak Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, projenin detaylarının ise önümüzdeki günlerde netleşeceğinin söyledi. Bakgör, “Osmangazi’de inşa ettiğimiz Prestij Optimum projesinden konut alan yatırımcılarımız 15 ay yüzde 50 kazanç elde etti. Yeni hayata geçireceğimiz projede de en az yüzde 50 prim sağlamayı garanti ediyoruz” dedi. Bakgör, bölgede yer alan diğer projelerle ilgili şunları söyledi: “Prestij Optimum’da satışların yüzde 85’ini tamamladık. 2 aylık sürede ilk etabının yüzde 80’ini sattığımız Prestij Hayat’ın, 2’nci etap satışlarının başlayacağı 21 Ağustos’ta örnek dairesini yatırımcılarımızın beğenisine sunacağız.”

SUUDİ ARABİSTAN ATAĞI

Sinpaş, 5 yılda 2 milyon konut yapmak isteyen Arabistan’a seramik fabrikası kuruyor. Suudi Arabistan yönetimi tarafından, söz konusu konut projeleri için KİPTAŞ ve TOKİ ile birlikte davet edilen Sinpaş, konut yapımında anlaşmaya vardı. Yapılacak konutların seramik gereksinimi ise bu ülkeye kurulacak fabrika ile karşılanacak. Suudi Arabistan’a uzun süredir maden ihracatı yapan Sinpaş, bu işbirliğini konut üretimiyle pekiştirecek. Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı, işçilik, enerji gibi maliyetlerin ucuz olması nedeniyle iki hattın Türkiye’den sökülerek, Suudi Arabistan’a taşınacağını söyledi. Çelik, “Suudi Arabistan yönetimi konut projeleri için bizi davet etmişti. Bu projelerde kullanılacak seramikler için bir de fabrika yapacağız” dedi. Çelik, şöyle konuştu: “Seramik alanında mal yetiştiremiyoruz. Bilecik fabrikamız 2 ay geriden geliyor. Bu nedenle fabrikaya 5’inci hattın yapılmasına karar verdik. 5 milyon metrekarelik kapasite artışı yapacağız. Ayrıca, iki tesisi sökerek Suudi Arabistan’a kurulmak konusunda da görüş birliğine vardı” dedi. Suudi Arabistan’ın İskan Bakanlığı’nın kendilerini konut yapımı için davet ettiğini de hatırlatan Çelik, “Suudi Arabistan 5 yılda 2 milyon konut yapmak istiyor. Bunun için bizi çağırdılar. Anlaşma sağlandı. Bir yerel ortakla Sinpaş Saudiya isimli bir şirket kurduk” dedi. Yapılacak konut sayısının büyük ölçekli olduğunu vurgulayan Çelik, evlerin sadece Suudi vatandaşlarına satılacağını söyledi. Çelik, “Suudi yönetimi, altyapı için ev başına 150 bin riyal yani 45 bin dolar hibe verecek. 120 bin dolar da konut başına alıcıya kredi sağlanacak. Bu para 25 yılda faizsiz olarak geri ödeyecek” şeklinde konuştu.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap