Shell – BG Birleşmesi Başlangıç mı?

Yeni birleşmeler yolda mı?

Royal Dutch Shell İcra Kurulu Başkanı Ben van Beurden petrol şirketlerinde değerlemelerin cazip olduğunu düşünen isimlerden belki de biri. Shell, BG Group’u 70 milyar dolar tutarla satın almayı planlıyor. Petrol fiyatlarının neredeyse yarı yarıya düştüğü denklemde petrol şirketlerini cazip fiyatlara satın alma imkanının ortaya çıktığı düşünüyor. BP ve Amoco’nun 1998’de petrol fiyatları hızla düştüğünde birleşmesi konuya örnek olarak gösterilebilir.

 

Petrol fiyatlarının hızla geri çekilmesinin sektörde konsolidasyonlara neden olacağı düşüncesi son dönemde oldukça fazla dillendiriliyor. Bazı yöneticiler de özellikle mevcut şirketleri satın alma yönteminin yeni saha aramaktan daha kolay olduğunu düşünüyor. Merak edilen soru, Shell – BG birleşmesi sektörde yeni satın alma ve birleşmeleri beraberinde getirir mi?

88501-1 Shell - BG Birleşmesi Başlangıç mı?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap