Logo reklamı

Sektör ve Şirket Haberleri

Vergi reformu, ABD yasama sürecinde ilerlerken Çarşamba günü sabahına yükselen piyasa faizleriyle...

Vergi reformu, ABD yasama sürecinde ilerlerken Çarşamba günü sabahına yükselen piyasa faizleriyle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,2 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8340 seviyesinden geçiyorlar. ABD Hazinesi'nin 10 yıllık devlet tahvil getirisi %2,45 oranına yükseldi. En son Ekim ayı içerisinde piyasa faizleri bu seviyelere ulaşmıştı. ABD'de vergi reformunun ekonomik etkileri tartışılıyor. Beklenti, önümüzdeki yıl ekonominin hız kazanması yönünde. Uzun dönem etkiler ise henüz belirsiz. Kısa dönemde iktisadi faaliyetin canlanması enflasyonda öngörülenden daha hızlı artışla sonuçlanabilir. Fiyat seviyesindeki gelişmeler tahvillerin değerlemesini etkilemekte. Enflasyonist baskılar, önümüzdeki yıl FED'in hali-hazırdaki yönlendirmesi üç faiz arttırımını sorgulatabilir. FED'in artık devlet tahvillerine yatırım yapmaması ise piyasadaki arz-talep dengesi üzerinden tahvil getirilerini etkilemekte. Gerek değerleme, gerek arz-talep açısından şu anda toplam etki getirinin yükselmesi yönünde. Piyasada gözlemlediğimiz tepki de etkiyle tutarlı.

 

Bugün yine ekonomi gündemi son derece sakin. Haftanın son iki günü biraz daha hareketli geçecek. Sabahtan Almanya'da üretici fiyatları enflasyonu açıklanacak (TSİ 10:00). Öğleden sonra da ABD'de konut satışları izlenecek (TSİ 18:00).

 

Ne yazık ki yılın son dönemi Ocak ayı ortasına kadar sakin geçiyor. Bizlere yorumlamak için fazla bir gelişme bırakmıyor. Günün tek hareketi TSİ 11:30'da para politikası kararını açıklayacak İsveç Merkez Bankası (Riksbank). İsveç, Euro Bölgesi yörüngesindeki ülkelerden. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kararları Riksbank'ın kararları üzerinde doğrudan etki sahibi. İsveç'te 2013 - 2015 dönemi deflasyonla geçti. ECB gibi Riksbank da varlık alım programını negatif faizle pekiştirdi. Enflasyon bu yıl içerisinde %2 oranına ulaştı. Güncel Kasım ayı verisi %1,9. ECB'nin varlık alımlarını azalttığı konjonktürde Riksbank'ın da varlık alımlarını sonlandırması bekleniyor. Ancak para birimi Krona'nın aşırı değer kazanmasını engelleyebilmek için genişlemeci para politikasının bir süre daha devam etmesi söz konusu. Zira ECB'nin "daha düşük miktarda ancak daha uzun süre" yaklaşımı yörüngesindeki ülkeleri etkilemekte. İsveç'te ekonomi bu yıl Dünya ülkeleri gibi güçlendi. Buna karşılık konut piyasası biraz sıcak. Konut fiyatlarında düzeltme bekleniyor. Konut fiyatlarındaki olası düzeltme merkez bankasının politikasını dengeleyebilecek değişken.

 

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket'in Kasım 2017 tarihindeki prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 oranında azalarak 48,3mn TL'ye gerilemiştir. 2017 yılının Ocak - Kasım dönemindeki prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 oranında artarak 520,2mn TL'ye yükselmiştir.

 

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): 18.12.2017 tarihinde Siemens, TAIF Grubu'na ait Nizhnekamskneftekhim ile Tataristan'da inşa edilecek 495 MW kapasiteli doğalgaz kombine çevrim santrallinin anahtar teslimi olarak yapımı için bir sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli 350mn EUR olup, Siemens ile işbirliği anlaşması kapsamında EPC müteahhidi olarak ENKA'nın payı 245mn EUR mertebesindedir. Santralin 2021 mayıs ayında faaliyete geçmesi beklenmektedir.

 

Halkbank (HALKB, Öneri "AL", Nötr): JCR-Eurasia Rating, Halkbank'ı en yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu 'AAA (Trk)', görünümünü ise 'Stabil' olarak teyit etmiştir. Ayrıca Banka'nın Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notunu, 'BBB-' olarak teyit etmiştir.

 

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından, Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 1mn EUR Euro tutarda ve Euro Libor + %1,75 faiz oranlı, 319 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

 

SEKTÖR HABERLERİ

 

Beyaz Eşya: Beyaz eşya iç satışları Kasım'da bir önceki yılın aynı ayına göre %16 gerilerken; Eylül'de sona eren özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminin ardından ikinci aydda da düşüş kaydetmiş oldu. Beyaz eşyada %6,7 olarak uygulanan ÖTV, Şubat'ta üç ay için sıfırlanmış; ÖTV teşviki daha sonra Eylül sonuna kadar uzatılmıştı. Satışlar, teşvikin son ayı olan Eylül'de %21, Ocak Eylül'de ise %23 artmıştı. ÖTV desteğinin canlandırdığı taleple ilk üç çeyrekte güçlü yükseliş kaydeden iç satışlar, teşvikin sona ermesiyle birlikte Ekim ayında %5 gerilemişti. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan
verilere göre, talepteki düşüş Kasım'da artarak devam etti. İç satışlar bir önceki yıl aynı aya göre %16 gerileyerek 556bin adet oldu. Ocak-Kasım dönemi iç satışlar ise %17 artışla 8,1mn adet olarak gerçekleşti. Talep düşüşü üretim rakamlarına da yansırken, Kasım ayında beyaz eşya üretimi %5 gerileyerek 2,4mn adet oldu. Üretim Ocak-Kasım'da ise %9 artışla 26,5mn adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatı Kasım'da %2 artışla 1,9mn adet, Ocak-Kasım döneminde ise %6 artışla 18,9mn adet oldu. (Kaynak: Reuters)

 

Turizm: Turizm Bakanı Numan KKurtulmuş, 2017 yılını 31,4mn turist ve 26 milyar dolar civarı turizm geliriyle tamamlamayı öngördüklerini söyledi. Güvenlik endişeleri ve Rusya ile yaşanan uçak krizinin en ağır etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde, 2014 ve 2015'te 36,8 ve 36,2mn olarak gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016'da 25,3mn seviyesine geriledi. Türkiye ekonomisi Rusya etkisi ve güvenlik endişeleri ile 2016'da 11mn turist ve sekiz milyar dolar gelir kaybetti. Kurtulmuş katıldığı yayında, "Önümüzdeki yıl en az 35mn turist hedefliyoruz. Daha üstü de mümkün" ifadesini kullandı. Verdikleri turizm teşviklerini 12 aya yayacaklarını da dile getiren Kurtulmuş, "Çinlileri, Hindistanlıları ve Endonezyalıları da kapılarını çalarak Türkiye'ye davet edeceğiz. Turizm yelpazesini çok daha genişleteceğiz" dedi. Rusya ile ilişkilerinin yeniden normale dönmesi ile birlikte sektörde hızlı bir toparlanma yaşanıyor. Rus ziyaretçi sayısındaki artışlar, turizm verilerinin toparlanmasındaki de en büyük belirleyici konummunda. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yılın 10 ayında %495 artışla 4,6mn Rus Türkiye'yi ziyaret etti. Geçen yılın on aylık döneminde Türkiye'yi yaklaşık 767bin Rus ziyaret etmişti. (Kaynak: Reuters)

 

Yatırım: EBRD, Türkiye'nin kuzeybatısındaki iki altın madeninin inşaatı, geliştirilmesi ve işletilmesini finanse etmek üzere 40mn EUR'luk kredi sağlandığı bildirildi.

 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

 

Enerjisa Enerji: Fitch Ratings, Enerjisa Enerji A.S.'nin (Enerjisa) ulusal uzun vadeli notunu durağan görünüm ile 'AA(tur)' olarak teyit etti.

 

Ulusoy Elektrik (ULUSE, Nötr): Şirket'in Ocak - Eylül 2017 Ara Dönem Faaliyet Raporu'nda belirtildiği üzere 639 olan çalışan sayısı, 19.12.2017 tarihi itibariyle 707'ye yükselmiştir.

 

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

 

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*