Seçmenin Mesajı

Amerika seçimleri bitti. Emperyalist iki adaydan içeriye dönük olanı kazandı. Sömürgeciliği belirleyen, Amerika Dışişleri Bakanlığın’dan gelen Clinton kaybetti. Amerika en kötülerden birini seçti. İdeolojisi liberal olduğu söylenen bir ülkede iki kötüden birini seçmek zorunda kalmak Amerikalıların sanırım hiç düşünmediği bir şeydi.

Amerikalı seçmen iki çok önemli noktada tavrını belli etti. Birincisi endişe verici boyutlara gelen her ülkeye demokrasi getirmek sevdası ya da okyanus aşırı ülkelere müdahale etmek sevilen bir şey değil. İkincisi var olagelen Amerikan sistemi artık çöküşe geçmiştir. Her geçen gün bu sistemin çöküşü hızlanacaktır. Dünyanın ilgisi bu sistemin çöküşünü görmek adına önemliydi. Adına liberalizm denen bu sistemin; sadece iki partiye indirgenen ve  elitistlere dönük bu yapının çatırdadığı çok net ortadadır. Düşünceyi iki partinin egemenliğinde tutan bu sistem özgürlükçü olmaktan çok uzaktır. Şimdi maaalesef çok üzgünüm ki ya da çok seviniyorum ki herkes düşünmek zorunda kalacak. Bu seçimin Türkiye de ekonomik yansımalarına bakalım. Seçimden önce oluşan senaryo şuydu Trump kazanırsa dolar dünya üzerinde değer kazanacak ve tüm borsalar çökecek. Clinton kazanırsa eğer dolar diğer paralar karşısında değer kaybedecek ve borsalar toparlanacaktı. Şimdi yeni senaryoyu konuşmamız lazım aslında yukarda yazdığım beklentiler üç aşağı beş yukarı gerçekleşti. Şimdi gelecekle ilgili senaryoyu yazalım. Trump .lı senaryoyu doğru okumak lazım orta ve uzun vadede artık dolar,  tüm dünyada ve özellikle Türkiye de değer kaybedecek ve borsalar yukarı yapacak. Çünkü daha ekonomik temelli bir yapıya dönüşecek Amerika. Daha çok konuşacağız bu konuyu.. xyfeKtbUiAAAECBAgQIECAAAECBAgQIEBgzgT+PxPETUrFrNjeAAAAAElFTkSuQmCC Seçmenin Mesajı 37YeoZX0Y6nUrKAAAECBAgQIECAAAECBAgQIECAwIAEPjegsigKAQIECBAgQIAAAQIECBAgQIAAgdoCAl61CSVAgAABAgQIECBAgAABAgQIECAwJAEBryG1hrIQIECAAAECBAgQIECAAAECBAjUFhDwqk0oAQIECBAgQIAAAQIECBAgQIAAgSEJZDetv3379pDKpCwECBAgQIAAAQIECBAgQIAAAQIEDhY4+ta3vrU4eG87EiBAgAABAgQIECBAgAABAgQIEBiYwP8Hezfll+DE46UAAAAASUVORK5CYII= Seçmenin Mesajı

09 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap