Savunma Sanayi Hisseleri (OTKAR – ASELS) Teknik Analizi

Bu analizimizde OTKAR ve ASELS hisselerini teknik olarak inceleyip, performanslarını karşılaştıracağız.

Bu analizimizde OTKAR ve ASELS hisselerini teknik olarak inceleyip, performanslarını karşılaştıracağız.

 

 

OTKAR (Dolar Bazlı)

 

Aşağıda OTKAR’ın dolar bazlı grafiğini sizlerle paylaştık. Yaşanan geri çekilmeler +2 standart sapma seviyesi olan 38,42 dolar seviyesine doğru devam ediyor. Bu seviye aşağı yönlü kırılırsa satış baskıları hızlanabilir.

 

55162-otkar Savunma Sanayi Hisseleri (OTKAR - ASELS) Teknik Analizi

 

ASELS (Dolar Bazlı)

 

+1 standart sapma seviyesi olan 4,591 seviyesi önemli bir dirençti. Bu direncin kırılması ile başlayan yükselişler son zamanlardaki Dolar/TL’deki yükselişinde katkısıyla sınırlı kalmış gözüküyor. Yukarı yönlü hareketler devam ederse +2 standart sapma seviyesi olan 5,806 seviyesi gündeme gelebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4,591 seviyesi destek olarak takip edilebilir.

 

55163-asels Savunma Sanayi Hisseleri (OTKAR - ASELS) Teknik Analizi

 

Performans

 

Aşağıda son 5 yıllık ve 15 yıllık dönemin normalize edilmiş grafiklerini görebilirsiniz (normalize grafikler bize yüzde kaç artış olduğunu gösterirler. Örneğin 115 seviyesi %15’lik bir artışı gösterir.).

 

5 yıllık dönemi incelediğimizde OTKAR ve ASELS’in Bist 100’e göre çok daha yüksek bir performans gösterdiğini görebiliyoruz. ASELS’in daha düzenli, daha az volitaliteli bir yükseliş gösterirken OTKAR’da zaman zaman hızlı yükselişler olduğunu görüyoruz. OTKAR’da genel yukarı yönlü trendinin dışında yaşadığı bu ani yükselişler son iki seferde neredeyse başladığı seviyeye kadar geri çekilmesi ile sonuçlanmış Bu durum akıllara bu seferki yükselişinde aynı şekilde sonuçlanıp sonuçlanmayacağını getiriyor. Bir ön gösterge olarak yukarıda bahsettiğimiz +2 standart sapma seviyesi takip edilebilir.

 

55164-5 Savunma Sanayi Hisseleri (OTKAR - ASELS) Teknik Analizi

 

2000 yılından itibaren gösterilen performansları incelediğimizde ASELS ve OTKAR’ın Bist 100’e göre gösterdiği performans daha da belirgin hale geliyor. OTKAR’ın son zamandaki atağına rağmen ASELS’in 15 yıllık dönemde daha iyi bir performans göstermiş. Ayrıca ilginç bir durum olarak ASELS’de yaşanan yükselişin ardından belirli bir dönem sonra OTKAR’da da benzer bir yükseliş yaşanmış.

 

55165-2000 Savunma Sanayi Hisseleri (OTKAR - ASELS) Teknik Analizi

 

Analiz ile ilgili sorularınız ve krtik seviyelerde teknik görüş almak için Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümünü arayabilirsiniz:

0212 410 05 29

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap