San Francisco’da Apple Etkisi

San Francisco’da konut fiyatlarının…

San Francisco’da konut fiyatlarının yükselişini protesto eden kent sakinleri yüksek fiyatlardan teknoloji sektörünü sorumlu tutuyor. Teknoloji sektöründeki yüksek ücretler ve hisse alım opsiyonları konut fiyatlarını destekliyor. San Francisco’da bulunan Apple, Google ve Facebook çalışanları kentte ikamet ediyor. Konut fiyatlarını takip eden Zillow, WSJ’nin talebiyle ilgili kentte konut fiyatlarını inceledi.

172494-1 San Francisco'da Apple Etkisi

Araştırma bulguları Apple çalışanlarının yaşadığı bölgede konut fiyatlarının daha yüksek olduğunu ve daha hızlı artış gösterdiğine işaret ediyor. Zillow’a göre 2007 yılında piyasaya çıkan ilk iPhone’dan bu yana söz konusu fark daha da artış göstermiş durumdadır. Apple çalışanları genellikle San Francisco ve San Jose metropolitan bölgelerinde yaşıyor. Aynı zamanda bölgedeki planlama rejiminin katı olması da fiyatları destekleyen bir diğer unsur olarak görülebilir.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap