Sabit Kur Rejimi’nden Çıkışta Sıradaki Ülkeler

“Kur Tabanı Kırılganlık Endeksi”

Küresel piyasalarda yaşanan oynaklıkla birlikte “sabit kur rejimi” uygulayan bazı ülkeler bu uygulamadan vazgeçme kararı almıştı. Kazakistan Merkez Bankası 20 Ağustos Perşembe günü USD/KZT paritesi üzerinde uyguladığı sabit kur rejimini terk etmişti. Kazakistan’ın bu kararı almasındaki ana etken petrol fiyatlarının düşüşü olmuştu. Ülkelerin petrol gelirleri dolar cinsinden olduğu için para birimini dolar karşısında kontrol gücüne sahipti. Petrol fiyatlarının düşüşü kontrol gücünü zayıflattı.

 

Bloomberg Intelligence tarafından yapılan “kur tabanı kırılganlık endeksi” (currency peg vulnerability index) Ekvator Ginesi, Libya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Umman’ı en büyük risk altındaki ülkeler olarak değerlendiriyor. Söz konusu ülkelerin petrol fiyatlarının düşüşüyle birlikte kur tabanını kaldırma ihtimalleri yüksek değerlendiriliyor.  Yakın dönemde kur tabanını kaldırması olası ülkeler arasında Suudi Arabistan’da geliyor. Ancak söz konusu endeks Suudi Arabistan’ın kur tabanını korumakta “daha güçlü” konumda olduğunu gösteriyor.

155893-1 Sabit Kur Rejimi'nden Çıkışta Sıradaki Ülkeler

Kur Tabanı Kırılganlık Endeksi

1) Petrol Gelirleri/GSYH

2) Cari Açık/GSYH

3) Dış Borç/Milli Gelir

4) Rezervlerin İthalatı Karşılama Oranı

5) Rezervlerin Dış Borcu Karşılama Oranı

6) 2010-2014 döneminde Reel Efektif Kurda Değişim

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap