Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)

Bütçe sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: Kuzey Kore’nin yine füze denemesiyle jeo-politik risk priminin artması. S&P500, vadeli işlemelerde %0,14 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,4329 seviyesinden geçiyorlar. Cuma günü sabahını, yoğun yaşayacağız. TSİ 10:00’da merkez bankası, Temmuz ayı ödemeler dengesi tablosunu açıklayacak. Temel mal ve hizmet dengesinde iyileşme eğilimi sürmesine karşın altın ithalatındaki artış, manşet veriyi bozmakta. Temel mal ve hizmet dengesi (altın ve enerji hariç cari denge) sene başında 10 milyar Dolar tutarında açık vermekteydi. Haziran ayı itibariyle temel denge açığı 1,9 milyar Dolar tutarına kadar iyileşti. Hatta, petrol fiyatlarının yukarı yönlü seyrine rağmen enerji kalemi eklendiğinde altın hariç cari açık 35 milyar Dolar’dan 29 milyar Dolar tutarına kadar iyileşti. Senenin ilk altı ayında toplam net 4,1 milyar Dolar tutarındaki altın ithalatı cari açığın 34,1 milyar Dolar tutarına açılmasıyla sonuçlandı. Yine de nominal değerler açısından güçlü artış kaydeden milli hasıla oransal bazda cari açığı frenlemekte. Ödemeler dengesi ile aynı anda TÜİK Haziran ayı istihdam verisini açıklayacak. TÜİK, istihdamı kayan merkezi ortalamalar şeklinde açıkladığı için bugünkü veride üçüncü çeyreğe ilişkin ilk ipuçlarını, Temmuz ayı değerlerini görebileceğiz. Tarım hasadında bu sene beklendiği üzere “var” yılı yaşanmasıyla rekolteler daha iyi seyrediyor. Tarım, istihdama katkısını sağlamakta. Turizm sektörü yaygın değer zinciri sayesinde ülke ekonomisini yaz aylarında canlandırmakta. Örneğin havacılık sektörü turizm değer zincirinde sıralanabilir. Turizmdeki iyileşme beraberinde havacılık ve değer zincirinin parçası diğer sektörlerde de toparlanmayı sağlamakta. Her iki sektör – tarım ve turizm, yaz aylarında istihdam piyasasını güçlendiriyorlar. TSİ 11:00’de ise Maliye Bakanlığı, Ağustos ayı bütçe gerçekleşmesini açıklayacak. Türkiye’de bütçe daha çok “gelir” tarafından idare edilmekte. Doğrudan harcama yerinee vergi politikaları üzerinden yürütülen (örn. vergi teşviki) kamu maliyesi, bir yandan iktisadi faaliyeti canlandırırken bir yandan disiplini beraberinde gözetmekte. Tıpkı cari açık verisindeki gibi güçlü nominal milli hasıla büyümesi bütçe metriklerini dengelemekte. Türkiye’de bütçe dengesi hem kendi içerisinde geçmiş yıllar ile karşılaştırıldığında hem de benzer ülkeler ile cari durum açısından karşılaştırıldığında ülke ekonomisinin temel çıpalarından birisi olmayı sürdürüyor (Şekil 1). Önümüzdeki süreçte ilk aşamada S&P’den ardından önümüzdeki yıl Fitch’den ülke kredi notu görünümünde iyileşme bekliyoruz.

 

Günün küresel verisi TSİ 15:30’da açıklanacak Ağustos ayı ABD perakende satışlar. ABD’de ekonomi, güçleniyor. Reflasyon teması, son iki günde açıklanan üretici ve tüketici fiyat endekslerinde gördüğümüz üzere canlı. Her ne kadar kasırgalar verilerde geçici sapmalara kaynak verse de FED, bunları göz önünde bulunduracaktır. Aynı anda FED’in New York Şubesi, kuzey eyaletlere yönelik Empire imalat endeksini açıklayacak. Endeksin yüksek seyrini koruması bekleniyor. Ardından TSİ 16:15’de sınai üretim ve kapasite kullanım oranlarını izleyeceğiz. Tüketim talebi beraberinde üretim koşullarını tetiklemekte. TSİ 17:00’de ise Michigan Üniversitesi’nin beklenti anketini göreceğiz.

 

Bugün izleyeceğimiz bir temel gelişme daha var: Rusya Merkez Bankası! Rus ekonomisi bu yıl içerisinde artık yaptırımların etkisini atlatmaya başladı. Üretim koşulları iyileşirken fiyat istikrarında mesafe kaydedilebildi. Enflasyon %3,3 oranına kadar iyileşti. Bununla birlikte enflasyon beklentileri de iyileşme eğilimine geri döndüler. Hatırlayacak olursak; yaz aylarında petrol fiyatlarındaki düşüş, Ruble’deki değer kaybı ile birleştiğinde enflasyon beklentilerindeki aşağı trendin ara vermesiyle sonuçlanmıştı. Ağustos ayında tüketicilerin (hane-halkının) enflasyon beklentisi, 2010 yılında başlayan zaman serisinde başlangıçtan beri ilk defa tek hanede gerçekleşti. Seri tarihinin en düşük değeri %99,5 oranı ile kaydedildi. Rusya’da üretim, tüketime göre daha canlı. Tüketiciler, çeşitli endişelerle tasarruf eğilimi içerisindeler. Ekonominin daha güçlü hale gelebilmesi için tüketicilerin daha çok harcama yapmaları gerekiyor. Bunun için merkez bankasının faiz indirimlerini fiyat istikrarını bozmadan sürmesi bekleniyor. Bugün, TSİ 13:00’de Rusya Merkez Bankası’nın 50 baz puan ile indirimlere kaldığı yerden başlaması mümkün. Faizin %8,50 oranına düşmesi bekleniyor. Bu akşam ayrıca S&P, Rusya’nın kredi notunu gözden geçirecek.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap