Sabah Stratejisi

Enflasyon sabahına Dolar güçlenmesi tartışması ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,08 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,5730 seviyesinden geçiyorlar. Dün Dünya genelinde (Türkiye dahil) imalat sektörü PMI verileri iyi açıklandılar. Özellikle ABD’de kasırgalara rağmen beklentileri aşan ISM (PMI karşılığı) ABD Doları’nda güçlenmenin sürmesini sağladı. Türkiye’de PMI, 55,3 seviyesinden 53,5 seviyesine geriledi. Benzer bir durumu Cuma günü SAMEKS bileşik endeksinde görmüştük. PMI’lar yayılım endeksleri şeklinde açıklanıyorlar. Ölçüm, 50 eşik seviyesinin üzerinde kaldığı sürece iktisadi faaliyetin canlılığını sürdürdüğü kabul edilir. Ortalama değer açısından yılın üçüncü çeyreğinde PMI 54,1 seviyesine yükseldi. İkinci çeyrekteki değer 53,3 idi. PMI gibi SAMEKS bileşik endeksi de ortalamasını yılın üçüncü çeyreğinde arttırmayı başardı.

ABD Doları, DXY endeksi bazında sene içerisinde 103 seviyesinden 92 seviyesine değer kaybetti. Değer kaybı sırasında piyasa, ABD Doları’nın daha fazla değer kaybedeceği yönündeki pozisyonlarını arttırdı. Kur piyasaları, piyasanın pozisyon miktarı ve yönüne karşı hassastırlar. Şimdi piyasada bu kadar değer kaybı yönünde pozisyon bulunuyorken ters bir hareket Dolar güçlenmesi ile sonuçlanabilir. Bunun için ABD Doları’nın bir miktar daha değer kazanıp piyasadaki zarar-kes seviyelerini tetikleyebilmesi gerekiyor. DXY endeksi bu sabah 93,8 seviyesine yükseldi.

 

Yurt-içinde haftanın kilit verisi Eylül ayı enflasyonunu TÜİK, TSİ 10:00’da açıklayacak. Piyasadaki beklenti hem manşet hem de çekirdek enflasyonun artışını sürdürmesi. Tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) artış hızı, Aralık ayında baz etkisiyle yavaşlayacak. Ancak asıl kritik gelişme üretici fiyatları endeksinde (ÜFE) enflasyonunun nasıl seyredeceği. Normalde üretici enflasyonu, tüketici enflasyonuna göre daha fazla yükselip daha çok düşer. Üretici fiyatlarının dalgalanma aralığı, tüketici fiyatlarına göre daha geniştir. Önümüzdeki aylarda tüketici enflasyyonu gibi üretici enflasyonu da zirve yapacak. Ancak geri çekilme, beklediğimiz ölçüde gerçekleşmeyebilir. Normalde üretici fiyatları enflasyonunun tüketici fiyatları enflasyonunun altına düşmesini bekleriz. Küresel konjonktürdeki “reflasyon” teması; girdi maliyetleri ve ithal mal fiyatlarındaki artış üretici enflasyonunun yüksek tek hanelerde (%9 civarı) kalmasıyla sonuçlanabilir (Şekil 1).

 

Önümüzdeki yılın ilk döneminde tüketici fiyatlarında dez-enflasyon gözlemleyeceğiz. Ancak dez-enflasyonun kalıcı hale gelip sene boyu aşağı yönlü trendin gerçekleşebilmesi, üretici fiyatlarının tüketici fiyatlarına nasıl yansıyacağına bağlı. Mevcut dinamikler, üretici fiyatları üzerinden TÜFE dez-enflasyonu için risk teşkil ediyorlar.

 

Öğlen TSİ 12:00’de Euro Bölgesi’nin ÜFE enflasyonunu izleyeceğiz. Para birliği de küresel “reflasyon” temasına maruz kalıyor. ÜFE enflasyonunun aylık %0,1 oranında artarak yıllık enflasyonu %2 oranından %2,3 oranına hızlandırması bekleniyor. Yurt-dışında veri açıısından sakin bir gün. Akşam saatlerinde ABD’den gelecek otomotiv verilerini piyasa izleyecektir. Çünkü; bu sene otomobil satışları ABD’de zayıf seyretmekteydi. Şimdi, kasırgaların ardından sigorta poliçelerini tahsil eden tüketicilerin yeni araba alarak otomobil piyasasını canlandırmaları bekleniyor. Ancak bunun için önümüzdeki aylardaki verileri görmek gerekecek. Bugünkü veri, Eylül ayından ve henüz sigorta tahsilatları için kasırgaların ardından yeterli süre geçmedi.

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap