Sabah Stratejisi

İstanbul Finans Zirvesi ve OVP sabahına “reflasyon” temasının canlılığı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5423 seviyesinden geçiyorlar. Sabah erken saatlerde Çin’de sınai şirket karları açıklandı. Ağustos ayında sınai şirket karları %24 oranında artış kaydettiler. Önceki ay artış %16,5 oranındaydı. Bir yandan artan üretici fiyatları şirket karları için avantaj sağlamaktaydılar. Diğer yandan Çin’de yavaşlamaya yüz tutan iktisadi faaliyet şirket karları üzerinde baskı unsuru diye düşünülüyordu. Bu nedenle piyasa karların önceki aya göre daha fazla artıp artmayacağı konusunda tereddütteydi. Açıklanan veri yükselen hammadde, girdi fiyatları ile örtüşüyor. Üretici fiyatları endeksleri Dünya genelinde artış eğiliminde. Geçtiğimiz yıl başlayan reflasyon dinamiği gücünü koruyor. FED, faiz arttırım konusunda ısrarcı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), para politikasını normalleştirmenin eşiğinde. İngiltere de bir anda beklenmeyecek kadar şahin bir duruşa geçti. Önceki gün merkez bankasının İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA), girdi maliyetlerinin arttığını gözlemlemiştik. Küresel dinamikler üretici fiyatlarında artışın sürebileceğine işaret ediyor.

 

İki gün sürecek İstanbul Finans Zirvesi, bugün başlayacak. Günümüzdeki ana konu dijitalleşme ve küresel ekonomideki dönüşüm. Haliyle bu sene zirvenin konusu finansal teknolojiler (fintech) ve risk yönetimi. Ekonomi yönetimi en üst seviyeden temsil edilecek. Yılın son dönemine girdik. Önümüzdeki seneye ve geleceğe dönük Türkiye ekonomisinin seyri ile ilgili karar vericilerin güncel yorumlarını ve değerlendirmelerini piyasa yakından izleyecektir. Zirve devam ederken 2018 – 2020 dönemi Orta Vadeli Program (OVP) açıklanacak. OVP, karar vericilerin değerlendirmelerini sayılarla somutlaştıracaktır. Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Pazartesi günü büyüme, enflasyon gibi seçilmiş makro istatistikleri kamuoyu ile paylaşmamıştı. Bugünkü dokümanda piyasa, en çok kamu maliyesinin yönetimine ilişkin büyüklükleri inceleyecektir. Bu sene maliye politikasının bilinçli kullanıldığı görüşündeyiz. Gelir tarafından vergi teşvikleriyle idare edilen maliye politikasında harcama disiplini rahatlıkla tesis edilebilir. Bu nedenle %2 civarındaki bütçe açığının programda önümüzdeki yıl yeniden daralmaya başladığını ve “1”li seviyelere döndüğünü görebiliriz.

 

Veri tarafında sabahtan Avrupa’ya odaklanacağız. TSİ 11:00’de (ECB), para arzını açıklayacak. Alman seçimlerinden sonra, sıra İtalya’daki seçimlere geliyor. Böyle bir ortamda İtalya verileri daha fazla sorgulanacaktır. Bu sene İtalya da diğer Euro Bölgesi ülkelere ayak uydurarak büyümesini hızlandırabilmişti. Sabahtan para arzı ile aynı anda İtalya’da reel sektör ve tüketici güven endeksleri açıklanacak. TSİ 12:00’de ise sınai sipariş verisi izlenecek. İtalya’da güven endeksleri artış eğilimindeler. İtalya’daki artış, para birliğinin genelinde gözlemlediğimiz artış eğilimi ile uyumlu. Öğleden sonra bu haftanın iki küresel verisinden birisi ABD dayanıklı mal (demirbaş) siparişleri TSİ 15:30’da açıklanacak. ABD’de yüksek seyreden tüketim talebinin yatırımları beraberinde arttırması bekleniyor (Şekil 1). Bugün ABD’de yine konut verileri ve FED konuşmacıları gündemde yer alıyorlar.

Günün son saatlerinde (en azından biz Türkiye saatinde yaşayanlar için) Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Seçimler sonrasında Almanya gibi Yeni Zelanda’da da belirsizlik söz konusu. Belirsizlik merkez bankasına, sözle yönlendirmede değişiklik için fırsat sunabilir. Daha önce merkez bankası 2019 yılında faiz arttırım sinyali vermekteydi. Bugün, ifadenin değiştirilip değiştirilmeyeceğini piyasa izleyecek.

Ziraat Yatırım

27 Sep 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap