S&P: Türkler artık liradaki zayıflığa karşı dolar satmıyor

3_JLPN S&P: Türkler artık liradaki zayıflığa karşı dolar satmıyor

Merkez Bankası’nın “yoğun siyasi baskı altında” olduğunu ve net döviz rezervlerinin düşük olduğunu söyleyen S&P Kıdemli Avrupa Kredi Notu Direktörü Frank Gill, bankanın “bir noktada faizleri artırmak zorunda kalabileceğini” belirtti.

Gill’in yaptığı diğer önemli açıklamalar ise şöyle:

*Türkiye’nin son ödemeler dengesi verileri finansal açığın son birkaç yıldır ilk kez arttığını gösteriyor ve o zamandan bu yana piyasa koşulları daha da kötüleşti.

*”Sermaye çıkışlarına baktığımızda kuru etkilediğini görüyoruz. Bu da güveni ve dolayısıyla büyümeyi etkileyecektir.”

*Türkler artık liradaki zayıflığa karşı dolar satmıyor, çünkü “finansal ve siyasal istikrara ilişkin pek çok endişe var.”

*Merkez Bankası’nın “net döviz rezervleri düşük. Ticari bankacılık sistemindeki zorunlu karşılık mevduatlarını saymazsak, net ve brüt rezervler arasındaki fark çok büyük.”

*Bugünkü PPK toplantısıyla ilgili: “(Merkez Bankası’nın) Faiz artırması çok olası ancak tabii ki piyasalar ve kamu yetkilileri tarafından çok yakından izleniyorlar.”

24 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap