S&P’nin ani not kararından sonra Fitch…

Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına düşürdü ve not görünümünü durağanda tuttu. Bunun ardından Dolar/TL hafifçe yükseldi ve 3.88 seviyesini test etti. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in gece geç saatlerde Türkiye’nin ‘BBB-’ ile yatırım yapılabilir seviyede olan kredi notunu ‘BB+’ ile spekülatif seviyeye indirdi.

Fitch, not indiriminde etkili olan yüksek dereceli unsurların başına siyasi ve güvenlik gelişmelerinin, ekonomik performans ve kurumsal bağımsızlığı zayıflatmasını koyarken, anayasa referandumu sonrasında zaten aşınmış olan kontrol ve denge mekanizmasını kalıcı hale getireceği endişesini dile getirdi.

Türkiye Fitch kararını beklerken kredi derecelendirme kuruluşu S&P de Türkiye ile ilgili bir karar açıkladı.Kimse beklemezken S&P Türkiye’nin kredi notunu durağandan negatife çevirdi. Bu karardan bir kaç saat sonra Fitch’te S&P nin etkisi altında kaldı mı bilinmezken ona benzer bir karar açıkladı. S&P 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra siyasi bir karar alıp ülkemizin notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmişti. 

Bu yapılan iki önemli kredi notu açıklamasından sonra ilk seans gününde borsanın yönü merak konusu oldu.

Dolar/TL açıklama öncesi tedirginlikle 3.91 seviyesini görüp aşağıya gelmişti. Açıklamadan hemen sonra 3.88 seviyesine kadar yine yükselişini sürdürdü.

ekonomistler borsanın aşağı yönlü panik satışıyla açılacağını düşünsede gün içi bir toparlanmanın olabileceği yönünde açıklama yaptılar.

29 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap