S&P 500’de Sert Düşüşler mi Gelecek?

S&P 500’de yükseliş devam ediyor. Bu analizimizde S&P 500’ün orta vadeli yukarı ve aşağı yönlü hedeflerinin nereler olabileceğini ve önümüzdeki günlerde aşağı yönlü tepkiler görüp göremeyeceğimiz hakkında ip uçları yakalamaya çalışacağız.

 

Teknik Analiz

 

Öncelikle teknik görünümünü incelersek 2012’den beri devam eden çok güçlü bir yükseliş kanalının varlığını görüyoruz. Bu yükseliş kanalının üst seviyesi defalarca test edilmesine rağmen yaklaşık üç yıldır kırılamamış ve her test edildiğinde de aşağı yönlü güçlü bir tepki hareketiyle karşılaşılmış. Bu  tepkilerin çok büyük bir kısmında, aşağı yönlü hareketler 150 ve 200 günlük hareketli ortalamaların bulunduğu aralığa kadar devam etse de buradan tekrar yükselişler görülmüş.

 

Yukarıda bahsettiğimiz durum bir kez daha tekrar ederse yukarıda kanalın üst noktası olan 2.140 seviyesine doğru yükselişlerin devam etmesi ve bu seviye yukarı yönlü kırılmadığı sürece de tepki satışlarıyla 150-200 günlük ortalamalara doğru sert geri çekilmeler görülebilir. Bu seviyelerin de  altındaki hareketlerde  ise uzun vadeli yükseliş kanalının alt seviyesi olan 1930 seviyesi gündeme gelebilir.  

64432-spx1 S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

64433-spx2 S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

RSI indikatörü

 

Günlük grafikte RSI’a baktığımızda aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerine fazla çıkılamadığını, çıkıldığında ise uzun süre tutunamadığını ve sert düşüşler gerçekleştiğini görüyoruz. An itibariyle 64 seviyesinde olan bu indikatörde yükselme potansiyeli devam etse de 70 seviyesine yaklaşıldıkça satış baskılarının artabileceğine dair bir sinyal alabiliriz.

 

64437-rsi-daily S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

Aylık grafiği incelediğimizde ise RSI ile S&P’nin ilişkisini açık bir şekilde görebiliyoruz. Bir süredir aşırı alım bölgesinin hemen üzerinde yatay görünümün devam ettiğini görüyoruz. Buradan başlayacak olası düşüş S&P’de de orta-uzun vadeli düşüşün başlayabileceğine dair sinyal verebilir.

 

64438-rsi-monthly S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

Coppock İndikatörü

 

Coppock indikatöründe “ölümcül dalga” olarak nitelendirilen formasyon oluştu. Daha önce bu formasyon oluştuğunda ve yönünü aşağıya çevirdiğinde çoğu zaman orta-uzun vadeli düşüşlerin görüldü. Son aylarda yavaşça bir aşağıya dönüş görülüyor. Bu durum devam etmesi durumunda, bir satış sinyali olarak yorumlayabiliriz.

Coppock indikatörü ile ilgili ayrıntılı analizimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/113694/piyasalarda-olumcul-dalgalar

 

64439-coppock S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

Vix Spot – Vix vadeli Endeksi

 

Bu endeksin “0” değerinin üzerine çıkması beklenmeyen bir durumdur. Önceki dönemlerde 0’ın üzerinde hareketler görüldüğünde S&P’de sert düşüşler oluştuğunu görüyoruz. Yaklaşık son 1 buçuk yıldır dönemde görülen en dip seviyelerde bulunan endekste yukarı yönlü hareketler başlarsa bu durum bize düşüşlerin başlayacağına dair bir sinyal verebilir.

 

64440-spx-vix S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

S&P 500 Hisseleri ile İlgili Göstergeler

 

 

Bu kısımda ilgili hareketli ortalamaların üzerinde olan ve RSI indikatörüne göre aşırı alım bölgesinde bulunan hisselerin oranını inceleyeceğiz. Aşağıdaki grafiklerin güncel halini (günlük olarak güncelleniyor) linkten ulaşabilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-tr/alt-sayfalar/22584/dunya-endeksleri-gostergeler

 

 

Aşağıdaki grafikte ilgili hareketli ortalamalarının üzerinde bulunan hisselerin oranını paylaştık. Buradaki “D” harfi günü, “W” harfi ise haftayı gösteriyor. Yani S&P 500’de işlem gören hisselerin %77’si 50 ve 100 günlük ortalamasının üzerinde.

Zaman serileri çoğunlukla kendi ortalamalarına geri dönme eğilimindedir. Bu durumu dikkate alacak olursak kısa, orta ve uzun dönemde aşağı yönlü bir tepki hareketi beklenebilir.

 

64441-maa S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

RSI’da aşırı alım bölgesinde olan hisselerin oranı %14 seviyesinde bulunuyor. Bu oranda yükselme devam ederse satış baskıları artabilir.

 

64444-rsi S&P 500'de Sert Düşüşler mi Gelecek?

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

 

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap