S&P 500’de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

Bu analizimizde diğer dünya endeksleri ile korelasyonu yüksek olan S&P 500’ü inceleyerek düşüşlerin daha devam edip edemeyeceğine dair fikir edinmeye çalışacağız.

DAX, Dow Jones, genel olarak Avrupa Borsaları, BIST 100 ve S&P 500’de bu hafta aşağı yönlü sert hareketler yaşanıyor. Bu analizimizde diğer dünya endeksleri ile korelasyonu yüksek olan S&P 500’ü inceleyerek düşüşlerin daha devam edip edemeyeceğine dair fikir edinmeye çalışacağız.

 

Teknik Analiz

S&P 500’de 2011’den beri devam eden bir yükseliş trendi mevcut. Bu trendin alt seviyesi olan 2028 seviyesi test ediliyor. Bu destek altında kapanışlar yaşanmadığı sürece düşüşlerin sınırlı kalması beklenebilir. Ancak aşağı yönlü bir kırılma durumunda orta-uzun vadede satış baskıları artabilir. Bu durumda orta vadede 1815 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

154125-spx1 S&P 500'de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

Uzun vadede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1550 çok güçlü bir destek olarak karşımıza çıkabilir.

154126-spx2 S&P 500'de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

 

Coppock İndikatörü

Coppock uzun vadede çok başarılı sonuçlar veren bir indikatör. Son iki kez sinyal verdiğinde birinde %50,50 diğerinde ise %58’lik bir düşüş  yaşandı. İndikatör ile daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/113694/piyasalarda-olumcul-dalgalar

154128-coppock S&P 500'de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

 

Uzun vadede bahsettiğimiz 1550 desteğine kadar yaşanabilecek bir düşüş ise %38 ile Coppock indikatörünün sinyalini doğrulayabilecek nitelikte.

154127-coppock2 S&P 500'de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

 

VIX – VIX Vadeli

Kısa vadeli hareketlerin yönü konusunda öncü bir gösterge olabilen vix – vix vadeli endeksi “0” seviyesini ve 2 standart sapma seviyesinin üzerine yükseldi. Bu durum bize kısa vadede yaşanan oynaklığın ve düşüşlerin devam edebileceğine işaret ediyor. Normal durumda bu farkın 0’ın üzerinde olması beklenmektedir.

154129-back S&P 500'de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

 

VIX’de Uzun Vadeli Alım Opsiyonları Artıyor

Aşağıdaki grafikte açık mavi renkle alım opsiyonlarının hacmini, yeşil renk ile de satım opsiyonlarının hacmini görmekteyiz. Görüldüğü üzere alım opsiyonları son 5 yılda giderek artış göstermekte ve özellikle bu yıl bu artış daha da hızlanmakta. Bu piyasa oyuncularının S&P 500’de yaşanacak oynaklığın artmasının beklendiğine dair bir sinyal olabilir. Ayrıca S&P’nin ve bir çok dünya borsasının karakteristik özelliği düşüşlerde dalgalanmaların yükseliş hareketlerine göre çok daha yüksek olmasıdır. Yani önümüzdeki dönemde özellikle bahsettiğimiz trendin kırılması durumunda satış baskılarının artması beklenebilir.

154130-vixbuy S&P 500'de Satış Baskıları Artıyor (mu) ?

 

Burç Oran

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap