S&P 500’de Kısa – Orta – Uzun Vadeli Beklentiler

Bu analizimizde S&P 500’de önümüzdeki dönemde nasıl hareketler görebileceğimizi inceleyeceğiz.

S&P 500, orta vadede kritik öneme sahip olan 150 günlük ortalamanın altında. Bu analizimizde S&P 500’de önümüzdeki dönemde nasıl hareketler görebileceğimizi inceleyeceğiz.

 

S&P 500 2011 sonbaharından beri devam eden ve çok düzgün takip edilen bir trend kanalı içerisinde hareket ediyor. Trend kanalının üst seviyesi ile 150 günlük ortalama arasında ise daha dar bir kanal oluştuğunu görüyoruz. 150 günlük ortalamanın aşağı yönlü kırıldığı son iki seferde düşüş trendin alt seviyesine kadar devam etmiş.

Bir diğer ilginç not ise 150 günlük ortalamanın ile trendin üst seviyesindeki hareketin son zamanlarda aşağı yönlü baskılanması. Yani 150 günlük ortalamadan alınan destek ile eskisi gibi trendin üst seviyelerine doğru bir alış baskısı oluşamadığını daha çok 2120-2130 bölgesi ile sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu durum satış baskılarının güçlendiğine dair bir sinyal olarak görülebilir.

136742-spx1 S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

Daha yakından bakacak olursak 2040-2130 arasında bir yatay kanal oluştuğunu söyleyebiliriz. Eğer 150 günlük ortalamanın altında tutunma devam ederse ilk etapta 2040 test edilebilir. Bu desteğinde kırılması durumunda ekim 2014’den beri ilk kez yükseliş trendinin alt seviyesi (güncel olarak 1992 seviyesinde) test edilebilir.

136743-spx3 S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

MACD – Inverse Fisher RSI

Yönün neresi olabileceğini anlayabilmek için birkaç indikatör inceledik.

Inverse Fisher RSI indikatörünün verdiği satış sinyali henüz sonlanmamış. -0,50’den bir dönüş yaşanırsa ya da aşağıdan yukarı yönlü kırılırsa kısa vadede bir toparlanma sinyalinden bahsedilebilir. Ancak henüz böyle bir sinyal gözükmüyor.

MACD indikatörü ise yakın zamanda hem 0 seviyesini hem de kendi sinyalini aşağı yönlü kırarak çok güçlü bir satış sinyali verdi.

136744-ind S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

Coppock İndikatörü

Daha uzun vadeli hareketler için inceleyebileceğimiz bir diğer indikatör ise S&P’ye özel olarak hazırlanan Coppock indikatörüdür. Bu indikatör bir süredir çok sert düşüşlerin gelebileceğine dair sinyal veriyor ancak bu indikatör çok uzun süreli dönemler için sinyal verdiği için bu düşüşün ne zaman gelebileceğini kestirmek güç olabilir. Bu olası düşüş hareketinin başladığına dair bir sinyal için devam eden yükseliş trendinin kırılmasını beklemekte fayda olabilir.

Coppock indikatörünü anlatan yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/113694/piyasalarda-olumcul-dalgalar

 

136747-coppock S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

VIX-VIX vadeli Endeksi

S&P’deki hareketlerle ilgili bize fikir verebilecek bir diğer gösterge de VIX endeksidir. Ancak şimdi klasik olarak vix endeksine bakmak yerine vix-vix vadeli farkına bakacağız. Bu endeks ne zaman “0” seviyesinin üzerine çıksa sert düşüş yaşanıyor. 2 gündür 0’ın üzerinde olmamız üzerinde düşünülmesi gereken bir durum.

136748-vix S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

S&P 500’de Bulunan Hisselerin RSI ve MACD Sinyalleri

 

Aşağıdaki tabloda S&P 500’de bulunan hisselerinin % kaçının RSI ve MACD indikatörüne alış veya satış sinyali verdiğini görüyoruz. Hisselerin %12’si RSI’a göre alış sinyali veriyor. MACD’de ise %8’i satış %19’u satış sinyali veriyor. Yani kısa dönemde karışık bir görünüm var.

Tabloları güncel olarak aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-TR/alt-sayfalar/248/teknik-analiz

136749-rsi S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

DAX Endeksi

 

5 yıllık dönemde S&P 500 ile DAX arasındaki regresyonda R2 değeri %90’nın üzerinde yani aralarında çok güçlü v aynı yönde bir ilişki var. Bu ilişkiyi sayılara dökmek istersek regresyona göre DAX’da meydana gelen 1 puanlık değişmenin S&P’yi yaklaşık 0,184 puan arttırdığını söyleyebiliriz.

Özellikle Yunanistan haberlerinin yoğun olduğu bu dönemde DAX’da meydana gelen hareketleri yakından izlemekte fayda olabilir.

136750-dax S&P 500'de Kısa - Orta - Uzun Vadeli Beklentiler

 

Sonuç

Kısa vadede karışık bir görünüm var. Orta-Uzun vadede ise aşağı yönlü baskıların arttığını söyleyebiliriz. Pivot seviye olarak 150 günlük ortalama takip edilebilir. Bu ortalama altında kalındığı sürece düşüşün devam etme olasılığı yüksek. Ancak bu ortalama üzerinde bir tutunma oluşursa 2130 hedefli yeni bir yükseliş dalgası da oluşabilir.

 

Burç Oran

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap