S&P 500’de Düşüş ve Öncü Endeks

S&P 500 Futures’da düşüşler hızlanıyor. Peki devam edecek mi? Bu sorunun cevabını görmek için oluşturduğumuz endeksi kullanacağız.

S&P 500 Futures’da düşüşler hızlanıyor. Peki devam edecek mi? Bu sorunun cevabını görmek için oluşturduğumuz endeksi kullanacağız. Bu endeks “VIX” spot fiyatı ile “VIX” vadeli fiyatı arasındaki farktan yola çıkılarak oluşturulmuştur.

 

Endeks = VIX spot – VIX Vadeli

 

VIX Endeksi Nedir?

S&P ile VIX arasındaki İlişki Nedir?

Bu soruların cevabı ve Oluşturduğumuz Endeksin Ekonomik ve Matematiksel mantığı hakkında daha fazla bilgi elde etmek isteyen okurlarımız “VIX Endeksinden Neden Kork(ma)lıyız?” analizimizi inceleyebilirler.

 

Kısaca değinirsek, normal durumlarda vadeli fiyatların spot fiyatlardan daha yüksek olması beklenir. Bu durumda oluşturduğumuz endeks negatif olacaktır. Bu durumda S&P’deki yükselişlerin devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak endeksimiz pozitif olduğunda sert düşüşlerin oluşması beklenebilir.

 

Grafik üzerinde bakacak olursak:

 

Grafikte işaretli bölgede görüleceği üzere endeks sıfır seviyesinin üzerine doğru sert bir hamle gerçekleştirdi. Bu durum düşüşün devam edebileceğine dair bir sinyal olabilir. Ancak daha sağlıklı bir sonuç için endeksin önümüzdeki günlerdeki hareketinin incelenmesi faydalı olacaktır.

Önceki analizimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/70312/spde-dususler-devam-edecek-mi-oncu-endeks-ne-sinyal-veriyor

 

44934-vv2 S&P 500'de Düşüş ve Öncü Endeks

 

44935-vv1 S&P 500'de Düşüş ve Öncü Endeks

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap