Rusya Merkez Bankası Harekete Geçebilir

Petrol fiyatlarının geri çekilmeye devam etmesi..

Petrolün düşüşü Rusya ekonomisinin zorlanmasına neden oluyor. Dolar/Ruble paritesi güç kazanmaya devam etmesi durumunda Rusya MB 1 Haziran’da durdurmuş olduğu 12 aylık döviz repo operasyonlarına yeniden başlayabilir. Bloomberg tarafından düzenlenen ankete katılan 17 ekonomistin 14’ünün düşüncesi bu yönde. Piyasa katılımcıları desteklemeye yönelik diğer uygulamalar arasında “hedeflenmiş” döviz satım ihalelerini ifade ediyor. Diğer yandan faiz indirimlerini de devam edilmeyebilir. Petrol fiyatlarının 50 dolar/varil seviyesinin altını da görmesi sözlü müdahaleye ortam yaratabilir.

 

Ekonomistlerin çoğu 12 aylık repo operasyonlarına Eylül ayında yeniden devam edileceğini düşünüyor. Rusya MB’nin daha önce bankalar sağlamış olduğu repo operasyonunun da geri ödemesi Kasım ayına karşılık geliyor.

 

Rusya MB geçtiğimiz hafta hatırlanacağı gibi 2015 yılında beşinci kez faizleri indirerek %11 seviyesine çekmişti. Enflasyon geri çekilmeye devam ettikçe de faiz indirimlerine devam edilebileceği sinyalini vermişti.

 

Petrol fiyatlarının Çin’in daha düşük hızda büyüyeceği düşüncesiyle geri çekilmeye devam etmesi Ruble’nin en fazla değer kaybeden para birimlerinden biri olmasına neden oluyor. Ruble’de 6 aylık ima edilen oynaklık (implied volatility) %21 seviyesiyle dünyanın en yüksek seviyesine karşılık geliyor.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap