Rusya Felaket Senaryosu: Petrol 40 Dolar

Yaşanabilecek ekonomik gelişmeler.

Petrol fiyatları ABD’de kaya gazı girişimiyle birlikte petrol ithalatının düşüşü ve beraberinde Suudi Arabistan’ın rekabeti şiddetlendirmesiyle birlikte geri çekiliyor. 14 Temmuz’da İran’ın 5+1 ülkeleriyle anlaşmaya varmasıyla birlikte İran’ın da denkleme gireceği düşüncesi yakın dönemde fiyatları aşağı çeken bir diğer etken. Esasında konu; İran’ın arzı ne kadar artıracağı değil, ne kadar rekabete neden olacağı konusu. Asyalı rafineriler İran’dan petrol almak konusunda oldukça istekli. Bu durumda Suudi Arabistan ve İran arasında rekabet şiddetlenebilir. Böylelikle petrol fiyatları “bir süre daha” zayıf kalabilir. Çin ekonomisinin daha düşük bir hızda büyüyeceği düşüncesi de fiyatların yakın dönemde geri çekilmesinde önemli bir etken.

 

Petrol fiyatlarının Haziran – Aralık 2014 kesitinde %60 düşüş kaydetmesi Rusya ekonomisini fazlasıyla zorlamıştı. Bloomberg tarafından düzenlenen anket, piyasa katılımcılarının petrol fiyatlarının 40 dolara düşmesi durumunda Rusya’nın duruma politika hamlesi yaparak müdahale edeceğini düşündüğünü gösteriyor. Katılımcıların %65’i Rusya MB’nin “acil faiz artışı” yapacağını, %39’u “sermaye kontrollerini” devreye alacağını düşünüyor. Katılımcıların %22’si ise hükümetin bankalara el koyacağını düşünüyor.

 

Petrol 40 dolar olursa?

148962-1 Rusya Felaket Senaryosu: Petrol 40 Dolar

Rusya’da 12 ay sonra resesyon görüleceğini düşünen ekonomistlerin oranı Temmuz itibariyle %83 seviyesindedir. Rakam Ocak 2015 seviyesinin altında ancak, hala yüksek kalmaya devam ediyor.

 

12 Ay Sonra Rusya’da Resesyon İhtimali?

148963-2 Rusya Felaket Senaryosu: Petrol 40 Dolar

Petrolün 40 dolara düşmesi durumunda Dolar/Ruble paritesinin 2015 sonuna kadar 65 seviyesine ulaşması, ekonominin 2015 yılında %5 daralması bekleniyor. 2016 yılında da ekonomik büyüme %1 daralma yönünde gelişme gösterebilir. Önceki döneme ilişkin anket 2015 için %3,5 daralma, 2016 için %0,5 büyümeye işaret etmekteydi.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap