Rus Gazı ve Türkiye

Türkiye enerji ihtiyacının %75’ini ithalatla sağlıyor.

Rusya ve Türkiye arasında Suriye’de yaşanan gelişmelerle birlikte tartışmalar gündemde. Rusya Türkiye’nin önemli bir  doğalgaz tedarikçisi konumunda önemli bir ortak. Türkiye enerji ihtiyacının %75’ini ithalatla sağlıyor. Toplam enerji ihtiyacının ise %20’si Rusya tarafından sağlanıyor. Rus şirketi Rosatom ise Türkiye’nin ilk nükleer santralini gelecek yıl inşa etmeye başlayacak.

 

Bir diğer yandan ise Ukrayna’da yaşanan gelişmeler neticesinde Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatının stratejik açıdan sıkıntılarla karşılaşması alternatif hat ihtiyacını doğurmuştu. Bu kapsamda Rus doğalgazını Avrupa’ya Türkiye ve Yunanistan üzerinden taşıyacak “Türk Akımı” hattı planlanmıştı. Gazprom yakın zamanda projenin ertelenebileceğini ve daha düşük kapasitede yeniden gözden geçirileceğini ifade etmişti. Türkiye Gazprom açısından Almanya’nın ardından en büyük pazar konumunda.

 

Rusya ve Türkiye’nin ticari ilişkileri 16. yüzyıla Çarlık Rusya’sına dayanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Başkenti İstanbul ve Moskova arasında yapılan ticaret neredeyse her ürünü kapsamaktaydı. 1990’lı yılların sonuna gelindiğinde ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2004 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyareti ticari ilişkiler açısından bir dönüm noktası olarak görülebilir. Görüşmeler neticesinde Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının önemli bir kısmı Rusya tarafından sağlanıyor. 

167923-1 Rus Gazı ve Türkiye

Grafikte görüldüğü üzere Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının %57’si Rusya tarafından sağlanıyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap