Ruble’nin Değer Kaybına İzin Verilebilir

80 eşiği kritik.

Rusya Merkez Bankası USD/RUB paritesinde 80 dolar eşiğinin aşılmasını kabul edebilir. Petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte petrol ihracatından edilen dolar cinsi gelir düşebilir. Rusya hazinesi her birim petrolden daha az dolar cinsi gelir elde edeceği için, Ruble’nin değer kaybetmesini arzu edebilir. Ruble’nin değer kaybetmesiyle birlikte Ruble cinsi kamu harcamalarını yapmak daha kolay olabilir. Ruble’nin değer kaybı, kısa dönemde petrol fiyatlarındaki sert geri çekilmenin geçici etkilerini bertaraf etmek için atılabilecek bir stratejik hamle olabilir. Petrol dışı ihraç ürünlerinden alınacak payı artırmak da hedeflenebilir.

156018-1 Ruble'nin Değer Kaybına İzin Verilebilir

Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin düşüncesine göre Rusya MB USD/RUB paritesinin 80 seviyesine doğru ilerlemesine izin verebilir. Dolar/Ruble paritesi 80 seviyesine yaklaşmadan kura müdahale etmeyebilir. Rusya’da altı yılın ardından ilk defa resesyonla karşılaşılırken, 1998’den bu yana Ruble’de yaşanan değer kaybı en yüksek değere ulaştı. Rusya MB 10 Kasım 2014’te hatırlanacağı üzere USD/RUB ve EUR/RUB paritesinde kur tabanını kaldırmıştı.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap