“Riskler Düşerse Faiz Artışına Başlanabilir”

San Francisco Fed Başkanı John Williams 4…

San Francisco Fed Başkanı John Williams 4 Eylül Cuma günü WSJ ile bir röpörtaj gerçekleştirdi. ABD’de ekonomik görünümü umut verici olarak tanımlarken, büyümenin güçlü devam ettiğini, işsizlik oranın gerilemeye devam etmesiyle birlikte kısa dönemli faizlerin artırılması gerektiğini ifade etti. 16-17 Eylül Fed/FOMC toplantısı ilk faiz artışına başlanan toplantı olabilir. Williams’ın 2015 yılı itibariyle FOMC’de oy hakkı bulunuyor.

 

Fed enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden “oldukça emin” olması ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda, “verilere bağlı olarak” faizleri “her toplantıda” artırabilir. Piyasa katılımcılarının görüşleri Eylül yerine Ekim toplantısını daha olası gördüklerini gösteriyor.

 

San Francisco Fed Başkanı Williams gibi Başkan Yellen da ilk faiz artışına mümkün olduğunca erken ve kademeli olarak başlamanın daha faydalı olacağını düşünüyor. Bu yaklaşımla birlikte Fed daha fazla esneklik kazanabilir.

 

Williams Ağustos ayı İstihdam Raporu hakkındaki görüşünü ise, “iyi bir konumda ve hala iyi bir momentumda” olarak ifade etti. Aynı zamanda görüşüne göre, faizlerin mevcut durumda sıfır seviyesine yakın olması, ABD ekonomisinin bir şokla karşılaşması durumunda Fed’in müdahale alanının kısıtlı olmasına neden olabilir.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap