Risk iştahı artıyor

Risk İştahı Artıyor

Geride bırakılan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından küresel piyasalardaki risk iştahı artış göstermeye devam ediyor. Volatilite endeksi olarakta bilinen VIX 1993 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Fed’in planında değişik olmadığına inanan piyasalar Trump kaynaklı risklerinde azalmasıyla yeni bir trende girdi. Yakalanılan bahar havası endekslerde yükselişi, güvenli limanlara ise satışı beraberinde getirdi. Altın düşüşünü derinleştirirken USDJPY’de yükseliş sürdü. BİST100 küresel endekslere ayak uydurarak yükselişine devam etti. Endekste rekor kırılırken kapanış 95 bin 323 seviyesinden gerçekleşti.

draghi Risk iştahı artıyor

B__2D56VAAAJhrU-300x187 Risk iştahı artıyor

Gözler Mario Draghi’de

Piyasaların bugün gözü ECB Başkanı Mario Draghi’ye çevrilmiş durumda. En son 27 Nisan’daki faiz kararının ardından açıklamalarda bulanan Draghi’nin bugün Hollanda Parlemetosu’nda konuşma yapması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere ECB’nin 27 Nisan’da açıklamış olduğu faiz kararında, herhangi bir değişikliğe gidilmemişti. Draghi, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, uzun dönemde faiz oranlarının aynı seviyede veya daha düşük seviyede seyretmesini beklediklerini aktarmıştı. Daha sonra enflasyon konusuna da vurgu yapan ECB başkanı, genel olarak yüksek enerji fiyat artışları nedeniyle manşet enflasyonu toparlandığını, ancak petrolün mevcut gelecek fiyatlarına dayanarak enflasyonun Nisan ayında tekrardan artabileceğini, ifade etmişti. Draghi’nin bugün yapacağı konuşmada 8 Haziran’da gerçekleşecek ECB toplantısı ve varlık alımları ile ilgili önemli ipuçları bırakabilir. Yine son dönemde ECB’nin tahvil alımlarını azaltacağı yönünde çıkan dedikodular nedeniyle Draghi’nin, piyasalara vereceği mesajların etkili olabileceğini düşünüyoruz

Işık FX

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap