Referanduma kadar endeksin hedefi 93.000 mi?

Referanduma kadar endeksin hedefi 93.000 mi ? Referandum yaklaşıyor. Referandum tarihinin 16 Nisan olarak belirlenmesiyle hükumetin start verdiği teşvik ve vergi indirimleri etkisini gösteriyor.Yıl başından bu yana değer kazancı %10 u aşan Borsa İstanbul!da yükseliş trendi devam ediyor.Küresel borsa endekslerine göre pozitif ayrışan endeks kurdaki yükselen tansiyona rağmen pozitif etkisini sürdürüyor. Kar satışları olmasına rağmen ciddi bir düşüş etkisi göstermeyen Bist100 endeksi zaman zamanda olsa referandum belirsizliğinin etkisi altında kalıyor. Referanduma kadar gelen satışlarda 84.000 seviyelerinin altı alım fırsatı yaratabilir.

özellikle 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe teşebbüsünden sonra borsadaki yabancı takasından temmuz ayından itibaren %3 lük bir artış sağlanmış durumda. Bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarının siyasi bir karar vererek ülke notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına çekmesine rağmen borsa performansına bir etkisi olmadı. Ayrıca ucuzlayan TL varlıkları alım için bir fırsat yarattı denebilir.

Türkiye ABD ilişkilerinin Obama döneminde tam bir facia olduğu söylenebilir. Yeni başkan Trump ile ABD – Türkiye ilişkileri yeni bir döneme girebilir. Borsa İstanbul birazda bu bağlamda Türkiye – ABD ilişkilerinin geleceğini fiyatlıyor.

Borsa İstanbul Başkanlık sistemi oylamasına kadar yukarı yönlü performansını koruyacak gibi duruyor.

88.900 seviyesinin geçilmesiyle 90.000 seviyesi ve 93.000 direnç seviyeleri ön plana çıkıyor.

15 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap