Referandum öncesi Sterlin yorumu

Referandum öncesi Sterlin yorumu

GBP/USD paritesi bugün AB yanlılarının ve ayrılıkçılarının oranın eşit olacağına dair gelen haberden sonra 1.47400 seviyesinden 1.46770 seviyesine kadar sert bir düşüş yaşadı. Financial Times’ın açıkladığı Brexit anket sonuçlarına bakıldığında %44 oranında AB ayrılıkçılarının ve yanlılarının eşitlendiğini gördük. Bu ise parite üzerinde negatif bir etkiye neden oldu. Bunun yanı sıra, referanduma ilişkin geçtiğimiz haftadan beri yaşanan ılımlı havanın parite üzerinde olumlu etkilerin kısıtlı olduğunu izliyoruz. Bugün Sterlin EUR, JPY ve TRY hariç diğer para birimleri karşısında zayıf bir duruş sergiliyor. Bugün ve yarın İngiltere’den açıklanacak veri bulunmuyor. Fakat Brexit referandumuna ilişkin anketler ve haberler Sterlin hareketi açısından önemle izlenmelidir. ABD kanadından ise bugün açıklanacak veri bulunmamasına karşın, Fed başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarını aldık. Yellen, Fed’in küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini, faiz artışlarına istihdamda yaşanan toparlanmanın yavaşlamasından ötürü tedbirli yaklaştıklarını belirtti. Ayrıca Yellen, ekonomide yaşanan belirsizliklerin devam ettiğini, diğer yandan İngiltere referandumunun ekonomiye önemli bir yansımasının olabileceğine vurgu yaptı. Yarında devam edecek olan sunumda Yellen’dan gelecek açıklamaları Dolar’ın seyri açısından izlemekte fayda var. Ancak paritede ağırlığın net bir şekilde Referanduma yönelik olduğu görülüyor.

 

Teknik olarak 1.4770 ve 1.4860 direnç bölgelerinde dikkatli olmakta yarar var. Bu noktalarda paritede Sterlin tarafına alış, Dolar tarafına alımlar ağırlık basabilir. Geri çekilmelerde 1.4560 ve 1.4440 seviyeleri yakın destekler olarak takip edilebilir.

Destekler: 1,4560-1,4440-1,4330
Dirençler: 1,4770-1,4860-1,5240

 İntegral Menkul Değerler A.Ş
 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap