Ramazan ayında perakende ve gıda hisselerine dikkat

   Piyasalar yeni hükümete…

   Piyasalar yeni hükümete odaklanmışken, 6 Haziran’da başlayacak Ramazan ayı­na da kısa bir süre kaldı. Bu süreçte perakende ve gıda şirketlerinde beklentiler öne çıkıyor. Son beş yılın Ramazan ayının bir ay öncesinde, ‘Endeksin Üzerinde’ performans sergileyen perakende ve gıda şirketlerini araştırdık. Buna göre, Coca Cola İçecek(CCI), BİM, Uyum, Frigo-pak, Kristal Kola,Kerevitaş ve Migros öne çıkıyor.

 

YEDİ HİSSEDEKİ BEKLENTİLER

Migros: İstikrarlı operasyonel performansıyla ve çift haneli satış büyümesiyle dikkat çekiyor.

Coca Cola içecek: Zayıf seyreden tüketici güvenine rağmen yurtiçi pazarda satış hacmini artırdı. Ayrıca 2015 genelinde üretim kapasitesi de yüzde 10 yükseldi. Bu nedenle orta-uzun vadeli yatırım için ‘potansiyel vaat eden şirketler’ arasında yer alıyor. Hisse için ‘al’ tavsiyesi veriliyor.

BİM: Operasyonel performansı, istikrarlı finansal yapısı ve yüksek öz varlık kârlılığı beğenilse de potansiyeli sınırlı. İskontolu hale gelmesi durumunda uzun vadeli portföylerde yer alabilir. Genel öneri ‘tut’ yönünde.

Uyum, Frigo-pak, Kristal Kola, Kerevitaş: Tahtalarının ‘sığ’ olması nedeniyle söz konusu şirketlere ilişkin görüş belirtilmiyor.

 

DEĞİŞKEN MEVSİMSEL ETKİ

Son beş yıla bakıldığında, gıda en­deksinin Ramazan aylarında BİST-100 endeksinin üzerinde performans gös­terdiğini söyleyen Alan Yatırım Kıdem­li Analisti Eda Önder Öztürk, Ramazan ayı öncesinde ve ramazan sırasında gıda ve perakende gıda şirketlerinin ön plana çıkmasının temel nedeninin bu aylarda gıda alışverişlerinin artması olduğunu ifade ediyor. Öztürk, şirketlerin satışlarının artmasına paralel olarak özellikle bu dönemlerde daha fazla kâr elde etme beklentisi içine girdiklerini dile getiriyor.

Eda Önder Öztürk, Son yıllarda Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle gıda harcamalarının yanı sıra hava sıcaklığından kaynaklı olarak içecek sektörünün satış performansında da iyileşme görülüyor. Ancak söz konusu mevsimsellik etkisinin hemen hemen her yıl Borsa İs­tanbul’da görüldüğünü belirt­mekte fayda var” diyor. Öztürk, bireylere yatırımlarını yaparken ‘mevsimsellik etkisinin her yıl aynı düzeyde etkili olamayabileceğini göz önünde bulundurma­larını tavsiye ediyor.

 

Ekonomist

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap