Ramazan Ayında Her Yıl Bu Hisseler Öne Çıkıyor !

2017’de ilk oruç ne zaman hangi tarihte tutulmaya başlanacak?2017 Ramazan Bayramı hangi tarihte? Ramazan Bayramı tatili kaç gün hangi günlere denk geliyor? Ramazan Ayı ile birlikte hareketlenen hisseler neler ? Hangi hisseler Ramazan Ayında öne çıkıyor? sorularının cevabı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. 11 ayın sultanı Ramazan için geri sayım 3 aylara girmemizle birlikte başladı.

2017 yılının ilk orucu 27 Mayıs Cumartesi günü tutulacak. İlk sahura da 26 Mayıs Cuma gününü 27 Mayıs Cumartesi gününe bağlayan gece kalkılacak. Ramazan Bayramı 1. günü 25 Haziran 2017 Pazar gününe denk geliyor. Ramazan Bayramı 2. günü 26 Haziran 2017 Pazartesi, 3. günü de 27 Haziran Salı gününe denk geliyor.

Ramazan ayı finans piyasalarına da bereketle birlikte geliyor. Gıda ve perakende sektörlerine ait şirketlerin hisseleri şimdiden öne çıkmaya başladı. Analistler ise bu sektörlerin hisselerini analiz ediyor ve yorumlarını paylaşıyorlar. Aynı zamanda yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri de açıklıyorlar. Artan gıda alışverişleri ile sektöre ait şirketlerin satışlarının artması ve karlılık oranlarında da yükselme söz konusu. Ramazan aylarının son birkaç yıldır yaz aylarına denk gelmesi, gıda harcamalarının yanında içecek sektörünün de öne çıkmasını sağlıyor.

Mevsimsellik etkisinin Borsa İstanbul üzerinde her sene kendisini gösterdiğine değinen uzmanlar, etkinin her yıl aynı düzeyde olmadığına dikkat çekiyor ve yatırımcıyı uyarıyorlar. Yatırımcının, mevsimsellik etkisinin her yıl aynı kalmayacağını bilmesi gerektiğini ve özellikle içecek sektörü hisselerinde bu konuda dikkatli olmalarını söylüyorlar. Uzmanlar, bahar ve yaz aylarında meşrubat ve içecek tüketiminin artmasını bekliyor. Ramazan ayından önce başlayan bu hareketler, gıda alışverişlerinin ve konsept reklamların artmasıyla devam eder. Son birkaç yıldır Ramazan ayının, yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte en çok hareketin meşrubat ve içecek şirketlerinin hisselerinde yaşandığı gözlemleniyor. Son 5 yılın hepsinde gıda ve içecek endeksinin gösterge endeksi üzerinde performans gösterdiği de biliniyor.

Özellikle gıda sektörüne dayalı şirketlerin hisseleri Ramazan ayında hareketleniyor.

Coca-Cola İçecek Hisseleri – CCOLA
BİM Hisseleri – BIMAS
MİGROS Hisseleri – MGROS
Tat Gıda Hisseleri – TATGD
Carrefoursa – CRFSA

gibi şirketleri bu ay içerisinde takibe almakta fayda olabilir.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap