PPK ve ABD Büyüme Rakamları Haftaya Yön Verecek

1869649_720x360 PPK ve ABD Büyüme Rakamları Haftaya Yön Verecek

Amerikan Merkez Bankası (FED) yaklaşık 1 yıl aradan sonra faiz artışına gitti ve FED’ in bu hamlesinin ardından gözler yurt içi tarafta TCMB’ye çevrildi. Hatırlayacağınız üzere Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesi sonrası Amerika’nın büyüme ve enflasyon oranlarını yükselteceğine yönelik bir takım mali politika açıklamaları, TL ve benzeri ülke para birimleri üzerinde baskıyı artırmıştı. Son FED toplantısında ise bu mali politikaları yakından izleneceğine yönelik açıklamalar, TCMB’nin yarın vereceği faiz kararında da etkili olabilir. Hafta sonu ise Kayseri’de gerçekleşen hain saldırı acı bir bilançoyla sonuçlandı. Patlamalar yine toplumun tüm kesimini derinden sarstı. Kurdaki volatilitenin yani dalga boyunun geçtiğimiz aya kıyasla nispeten azalması ve ABD yeni Başkanı Donald Trump’ın Ocak 2017’ de göreve başlayacak olması, Merkez Bankasının bu ayki faiz kararında bekle gör yönünde bir adım atmasına neden olabilir. Yapılan anketler ise TCMB’nin faiz kararı ile ilgili farklı beklentiler olduğunu gösteriyor.
Fed’in faiz hamlesi sonrası haftalık kayıpları yaklaşık %2’ye yaklaşan Euro/Dolar paritesinde gözler gün içerisinde TSİ 12:00’ de açıklanacak Almanya IFO İş İklimi Endeksinde ve TSİ ile 21:30 Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasında olacak. Cuma akşamı Çin Denizinde bilimsel veri toplayan ABD’ye ait insansız denizaltı aracına Çin donanmasının el koyması siyasi tansiyonu yükseltti. Ancak daha sonra Çin tarafından el koyduğu insansız sualtı aracını ABD’ye iade edeceğini açıkladı. Bu gelişmeler sonrası gözlerin güvenli liman özelliği taşıyan altına çevrilmesine neden oldu. Fed’in faiz hamlesi ve 2017 açıklamaları emtia üzerinde daha fazla etkili olmaya devam ediyor ve haftalık yaklaşık %2 ve aylık bazda da %6’ya yakın kayıp oranı var. Doğu Ukrayna’da çatışmaların yeniden başladığı yönünde haberlerin derinleşmesi durumunda fiyatlamalara yansıyabilir, dikkatle takip edilmesinde fayda görüyoruz.
Geçtiğimiz hafta kürese borsalar primli seyretmiş ve DAX endeksi %2’lik yükseliş kaydetti ve ABD borsaları ise haftalık yaklaşık %1’in altında FED sonrasında da primli seyretmeye devam ediyor. Petrol tarafında ise OPEC ve OPEC dışı ülkelerin anlaşması sonrası yükselişine devam ederken bu hafta gözler yarın ve Çarşamba günü açıklanacak haftalık stok verilerinde olacak. Brent ve Ham petrol aylık bazda %15 üzerinde yükseldi ancak fiyatların seyri açısından artık gözler stok verilerinde olacaktır.

USDTRY ANALİZİ
Geride bıraktığımız haftada kritik FED faiz artırım hamlesi sonrası 3,5000 seviyesi yakınlarında dengelenen kurda, bu salı günü toplanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) toplantısı kritik önem taşıyor. TCMB’nin faiz ile yapacağı açıklamalar TL varlıklarını Dolar karşısında güçlendirebilir ve gevşeme görülebilir, aksi takdirde kurda yukarı yöndeki hareketler desteklenebilir. Bugün ise gözler FED Başkanı Yellen’ın konuşması ve PMI rakamlarında olacak. Teknik olarak yükseliş kanalının kritik bölgelerine yaklaşan kur 3.5025 direnci altında kaldığı sürece satışlar hızlanabilir ve 3.4900-3.4820 destekleri test edilebilir. Olası yükselişlerde 3.5025 direnci aşılırsa 3.5150-3.5360 seviyeleri ön plana çıkabilir.

EURTRY ANALİZİ
Euro’nun küresel çapta zayıf olması, Euro/TL kurunda geri çekilmelere neden oluyor. Bugün Almanya tarafından açıklanacak olan veriler kur üzerinde hareketlilik yaratabilir. Yurtiçi piyasalar ise yarın gerçekleşecek TCMB faiz kararına odaklandı. Teknik olarak incelediğimizde, kurun kısa vadeli düşüş hareketi içerisinde, 3.6700-3.6490 seviyeleri arasında hareket ettiğini görüyoruz. Alımların hız kazanması için 3.6700-3.6760 direnç bölgesinin aşılması gerekebilir. Geri çekilmelerde ise 3.6490 desteği kırılırsa, 3.6425-3.6320 seviyeleri izlenebilir.

EURUSD ANALİZİ
Geçen hafta gerçekleşen FED toplantısı sonrası sert değer kayıplarına uğrayan parite kritik 1.0400 seviyesi üzerinde kalıcı olmaya çalışıyor. Tepki alımlarının sınırlı kaldığı EURUSD paritesinde bugün ABD tarafında FED Başkanı Yellen’ın konuşması ve PMI rakamları izlenebilir. Euro için ise Almanya verileri ve Euro Bölgesi maaşları takip edilebilir. Teknik olarak baktığımızda düşüş kanalı içerisinde tepki alımlarının görüldüğü paritede 1.0470-1.0515 dirençleri ön plana çıkabilir. Satışların derinleşmesi durumunda ise 1.0440-1.0395 destekleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
Geride bıraktığımız haftada kritik FED faiz kararı sonrası tepki alımların görüldüğü ons altında zayıf görünüm devam ediyor. Bu akşamki FED Başkanı Yellen’ın konuşması ons altında hareketlilik yaratabilir. Zayıf görünümüne devam eden ons altında, tepki alımları kritik 1143-1148 direnç bölgesi aşılamadığı takdirde sınırlı kalabilir. Geri çekilmelerde ise 1134-1125 destekleri ön planda olabilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Geçen haftanın son işlem gününde alımların yeniden hız kazandığı ham petrolde bu hafta gözler yine stok verilerinde olacak. Teknik olarak yeni haftaya boşluk ile başlayan ham petrol 53.10-52.50 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece güçlü görüntüsünü koruyabilir. Yükselişlerin devamında 53.60-54.50 dirençleri izlenebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Cuma günü sert yükselişler ile kayıplarını telafi eden brent petrolde haftalık olarak açıklanan stok verileri oynaklık yaratabilir. Teknik görünüme baktığımızda, yükseliş eğilimini sürdüren brent petrolde, 55.80-56.45 dirençleri gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde 54.80 desteği kırılırsa, yükseliş hareketi ivme kaybedebilir ve 54.15-53.80 destekleri karşımıza çıkabilir.

19 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap