Piyasa GündemiSuudi Arabistan'da petrol sahalarına gerçekleştirilen saldırı sonrasında petrol fiyatları yükseliş gösterirken, jeopolitik risklerdeki artışa bağlı olarak küresel risk iştahını baskı altında kalıyor. Bölgedeki gelişmeler ve ABD - İran ilişkileri piyasaların takibinde yer alacak. Bunun yanında ticaret savaşlarına dair gelişmeler ve bu hafta çarşamba günü sonlanacak olan Fed toplantısı piyasaların ana gündemini oluşturmaya devam ediyor. Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler o 12:00 Euro Bölgesi - Zew Beklenti Endeksi Önem: Orta o 16:15 ABD - Sanayi Üretimi Önem: Yüksek

Türkiye

TÜİK verilerine göre Türkiye'de işsiz sayısı Haziran'da geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile %13,0 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,2 puanlık artış ile %15,3 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,4 puanlık artış ile %24,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,9 puanlık artış ile %13,3 olarak gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı merkezi yönetim bütçe dengesi, ağustos ayında 576,3 milyon TL fazla verdi. Söz konusu düzey 2018 Ağustos ayında 5,8 milyar lira seviyesinde bulunuyordu. Bütçe açığı ocak-ağustos döneminde ise 68,1 milyar lira oldu. Ağustosta gelir %34, gider %23 artış kaydetti. Vergi gelirleri %9,3 yükselirken, personel giderleri %26 arttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri zirvede, Suriye'de siyasi çözüm umutlarını yeşertecek önemli kararlar aldıklarını belirtti.

Euro Bölgesi Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bakanları, İngiltere'nin AB'den ayrılması sürecinde tedbir maddesini müzakere etmeyeceklerini ancak İngiltere'den gelecek yeni önerilere açık olduklarını bildirdi. Ancak eski Başbakan May'in AB ile vardığı anlaşma, 3 kez oylanmasına karşın parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, olası bir anlaşmasız ayrılığı engellemek için önce 22 Mayıs'a daha sonra da 31 Ekim'e ertelemişti. İngiliz Parlamentosu, anlaşmasız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson'ı AB'den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir yasayı kabul etmişti. Ancak şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, anlaşmasız da olsa 31 Ekim'de Brexit'i gerçekleştireceğini söylüyor.

ABD Geçtiğimiz ay prensipte anlaşıldığını belirten ABD ve Japonya ticaret anlaşması yaptı. Japon otomobillere uygulanan gümrük vergisine yönelik açıklama yapılmazken, dijital ticaret alanında da büyük bir anlaşma yapılacağı bildirildi. ABD Başkanı Donald Trump, yönetiminin Japonya ile tarifeler üzerinden bir anlaşmaya vardıklarını ve gelecek haftalarda sözleşmeyi imzalamak niyetinde olduğunu bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump, Suudi petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından petrol fiyatlarındaki ani yükselişi önemsemediğini bildirdi. Trump, fiyatların fazla yükselmediğini ve ABD ve diğer ülkelerin daha fazla arzı serbest bırakarak fiyat yükselişini telafi edebileceğini belirtti.

 Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

#forex

SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi