Hafta başı ciddi değer kaybeden Avrupa dün tepki verdi


Pazartesi ciddi değer kaybeden Avrupa borsaları dün tepkilerini verdi. Fransa'da CAC 40 endeksi % 4.2 düşmüştü % 2.4 yükseldi, Almanya'da DAX 30 endeksi % 3.6 düşmüştü % 2.5 yükseldi, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 3.7 düşmüştü % 2.1 yükseldi. Türkiye'de BIST100 Endeksi %2.24 düşmüştü % 0.11 daha düştü. Bu ilginç oldu.


Türkiye'de borsanın ve faizin bulunduğu seviyelerden ziyade dolar kurunun seviyesi bugünlerde daha fazla gündemde. 21 Nisan'da 6.99'a ulaşan kur, 1 Mayıs'ta biz tatildeyken 7 yi geçmişti. 4 Mayıs Pazartesi 7.05'e ulaşan kur dün de 7.10'u gördü. Kurun tarihi zirvesinin 13 Ağustos 2018'deki 7.21 olduğu bilinmektedir.


Ticari kredileri bir kenara bırakırsak Mayıs ayında 9.5 milyar dolar ve Haziran ayında 8.1 milyar dolarlık dış borcun vadesi doluyor. Önümüzdeki süreç böyleyken TCMB verilerine göre yılbaşından beri hissede toplam 2.7 milyar dolar, DİBS 5.4 milyar dolar yabancı sermaye çıkışı oldu. Yani portföy yatırımları bu dönemde destek olmadı. Üstelik Covid19 nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kaybı sürecine girmesi de TL'yi zorladı. Yılbaşından beri genelde aynı kefede gösterildiğimiz Brezilya reali % 39, G. Afrika randı %32, Rus rublesi %18 değer kaybederken TL %19 değer kaybetti.


TCMB, 22 Nisan'da bankaların döviz karşılığı TL swap limitlerini % 20'den % 30'a çıkarmıştı, dün de % 40'a çıkardı. BDDK ise dün aldığı kararla bankaların yurtdışı şubeleri dahil TL kullandırımları özsermayenin binde 5'i ile sınırlandırıldı. Bu oran günlük hesaplanacak.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün 16:00'da Telekonferans yoluyla uluslararası yatırımcılara Türkiye'nin ekonomi ve finans politikalarını anlatacak. Global tarafta hizmet PMI'ları ve ABD'de özel sektör istihdamı verisi öne çıkabilir.


STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 102 bine ulaştı. 100 bin altında hedgeli gitmek önerilebilir.Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş

SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi