Geçen Seneye Göre Yüzde Elli Artış Bekliyor

Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen: Yıl sonunu 500 milyon lira ciroyla kapatırız Türkiye’deki ton balığı üretiminin yüzde 80’ini tek başına gerçekleştiren Dardanel, inovatif ürünlerle hem pazar payını geliştirdi hem de daha çok insana ulaştı. Sadece ton balığı değil, ton balığı-fasulye, ton balığı-mısır ve ton balığı-dört tahıl gibi ürünleri pazara sunan marka, böylece satış hacmini artırdı. Geçtiğimiz yıl 334 milyon lira ciro yapan şirket yılın ilk 6 ayında 235 milyon lira ciroya ulaştı. Dardanel’in yıl sonunu yarım milyar lira ile kapatması bekleniyor.

4 yıldır şirkette görev alan Dardanel’in 29 yaşındaki İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen ile adeta içinden gemilerin geçtiği ofislerinde buluşuyoruz. “Ben göreve 2015 senesinde hammadde ve satın alma tarafında başladım” diyor ve sektörde Amerika’da çalışırken edindiği deneyimlerin iş hayatında kendisine fayda sağladığını vurguluyor. Ton balığı ticaretinde dünyanın üç büyük firmasından birinde çalıştığını aktarıyor Önen ve şunları söylüyor: “Firma sadece ticaret yapmıyordu. Gemileri de vardı. Balık avlama kısmını da alım satımını da yapıyorlardı. Orada dünyadaki dinamikleri iyice öğrenmiş oldum. Ton balığında Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusu’nda avcılık yapılıyor. Av sahaları ve ton balıkçılığıyla ilgili çok önemli bilgiler edindim.”

Önen, 2016 yılında satın alma departmanının ardından ihracatın kendisine bağlandığını anlatıyor, “İhracatı aldığımda bizim fiilen 9 milyon dolarlık dış satımımız vardı. 2018 senesinde bu rakamı 21.5 milyon dolara çıkardık. İhracatımız ikiye katlandı. Ekibimiz iyiydi, şansımız da yaver gitti” diyor.

İlk 6 ayda ihracat 10.5 milyon dolar

Şirketlerinin rakamsal gelişimini de aktarıyor Mehmet Önen, “2017’de Önentaş olarak 250 milyon lira ciro yaptık. Bunun 13 milyon doları ihracattı ve yüzde 4 Ebitta marjına sahiptik. 2018 yılında güzel bir atılım yaptık. 334 milyon lira ciroya 21 milyon 608 bin dolar ihracata, yüzde 13 Ebitta’ya ulaştık” diyor ve ekliyor: “2019’un ilk 6 ayı da bizim için güzel geçti. 235 milyon lira ciroya ulaştık. Yıl sonunu 500 milyon lira ciroyla kapatırız. İhracatımız ilk 6 ayda 10.5 milyon dolar oldu. Ebitta yine yüzde 13. Borçluluğumuzu azalttık. Hep tekrarlarım masalların Anka Kuşu gibi küllerimizden yeniden doğduk, ciro borç oranımız yüzde 35. Ebitta hedefimiz yüzde 17. İşimizin yüzde 68’i bize ait geri kalanı halka açık.”

Çanakkale’de 1000 kadını istihdamı ediyor

Toplam istihdamı bin 550’yi bulan gruplarında 1000’e yakın kadın istihdam ettiklerini kaydediyor Önen ve “Çanakkale’de kadınların ekononomik hayata karışmasını sağlıyoruz. uz. Kadınların önemli bir kısmı balık lık işleme işinde çalışıyor. En uzaktataki servisimiz 100 kilometre öteden en fabrikamıza kadın çalışanlarımızı ızı getiriyoruz” diyor.

5 milyon euroluk hat yatırımı

Yatırımlara devam ettiklerini de kayaydediyor Önen ve şu bilgileri veriyor: or: “Hat yatırımlarımız var. Geçtiğimiz miz sene ve bu sene 5 milyon euroluk bir yatırımımız oldu. Hem kapasitemizi artırdık hem makinelerimizi yenileyip verimliliği artırdık. Şu anda günde 150 ton ton balığı işleme ve üretme kapasitemiz var.”

13 bin tonluk pazarın 11 bin tonu onların

Türkiye’de 13 bin tonluk bir ton balığı pazarı olduğunu kaydediyor Mehmet Önen, pazarın 11 bin tonluk kısmına hakim olduklarını belirtiyor ve ekliyor: “Türkiye tüketilen ton balığının yüzde 55’i Dardanel markalı. Yüzde 25’lik kısmı da bizim marketler için ürettiğimiz private label’lar. A101’in, Migros’un Pınar’ın ton balıklarını biz onlar için üretiyoruz. Şok ve BİM’in de yüzde 40’ı bizde. İç piyasada pazarlamaya ciromuzun yüzde 8’ini harcıyoruz.”

İhracatta İsrail en hızlı büyüyen pazar

Mehmet Önen ihracatlarındaki yükselişi bazı pazarların hızla artan performanslarının geliştirdiğini söylüyor. Önen, “İhracat yaptığımız ülke

ler arasında İsrail en hızlı büyüyen pazarımız. Geçen yıl bu ülkeye 4 milyon dolarlık ihracatımız vardı, bu yıl 10 milyon dolara koşuyorlar” diyor. Önen, şunları dile getiriyor: “Markalı ihracatı önemsiyoruz, markete özel ürün üretiminde çok kar yok ayrıca onlara yaptığınız üretimi de başka bir üreticiye kaptırabilirsiniz. Bu nedenle marka önemli. Ayrıca girdiğimiz her pazarda lider ya da ikinci olmayı hedefliyoruz. İsrail’de, Azerbaycan’da, Gürcistan’da, KKTC'de pazar lideriyiz.”

Deli2go’ya sandviç üretiyor

Ayrıca şirketleri Niyazi Önen Gıda ile Türkiye’yi ilk paketlenmiş sandviçle tanıştıklarını kaydediyor Önen, “İlk yıl 10 bin-15 bin satışla başladık. Şimdi günde 50 bin adet sandviç üretiyoruz. Firma geçen yıl 70 milyon lira ciroya ulaştı” diyor. Düşük kar marjları nedeniyle benzin istasyonlarının yeni strateji geliştirdiğini ve bunun kendi marketleri olduğunu belirtiySASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi