Gözler FED toplantısı ve petrol fiyatlarında


Dün Suudi Arabistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, hasarlı tesislerde üretimin 2-3 hafta içinde normale döneceğine dair açıklamaların ardından 63.6 dolara kadar gerileyen petrol fiyatları , bu sabah 64.6 dolardan işlem görüyor. (Dün BIST'in kapanış saatindeki seviyeye oldukça yakın). Üretim tarafı ile ilgili yapılan açıklamalara rağmen, jeopolitik risk primi fiyatlarda kalmaya devam ediyor. Nitekim bugün Pentagon'un saldırı ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Petrol şoku tarafından gölgelenen bu haftanın en önemli gelişmesi bu akşam sonuçlanacak FED toplantısı ve ardından Türkiye saati ile 21:30 da yapılacak Powell'ın konuşması. Toplantıda 25 baz puanlık indirime kesin gözü ile bakılırken, global belirsizlik ve enflasyon ile ilgili açıklamalar, Ekim ve Aralık toplantıları ile ilgili verilecek işaretler, karara konulacak şerh sayısına ve likidite sıkışıklığı ile ilgili FED atacağı adımlar ile ilgili açıklamalar izlenecek.

Yurtiçinde ise günün önemli haberi BDDK'nın 46 milyar TL tutarındaki enerji ve inşaat sektörü kredisinin yıl sonuna kadar takibe alınması ile ilgili yaptığı bildirim. Her ne kadar bu haber 2019 banka karlılıklarını aşağıya çekebilecek olsa da önemli bir belirsizliği azalttığı için orta ve uzun vadede olumlu olacaktır. Dün model portföyümüzde yaptığımız değişikliklerde, portföyde YKB yerine Vakıfbank'ı eklemiş, portföydeki banka ağırlığını %30 'a yükseltmiştik. Bugün BIST 'de yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz 102,500 direnci test edilebilir. Petroldeki yükseliş ile önceki gün ve dün satılan hisselerde toparlanma bugün de devam edebilir. Aşağıda ise 101K 'da destek bulmaya devam edebilir. TL ise bu sabah itibarı ile 5.69 seviyesinde düne göre daha güçlü.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


#gündem #forex

SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi