Bankacılık sektörü analizi


TCMB faiz indirimlerinin başlamasından bu yana TL mevduat faizi ortalama 735 baz puan düştü ? XBANK Pozitif 6 bankadan 1 milyon TL için 32 günlük mevduat fiyatlaması aldığımız ankette, 27 Eylül Cuma sabahı itibariyle, TL mevduat faiz ortalamasının geçen haftaya göre 60 baz puan düşerek %14,06'a geri çekildiğini görüyoruz. Yılbaşından bu yana, TL mevduat faizlerinde ortalama düşüşün 870 baz puan olduğunu görmekteyiz. Yabancı para mevduat maliyetinde ise, geçen haftaya yatay %2,38 seviyesindeyiz.

TCMB'nin 750 baz puanlık (Temmuz ayında 425 baz puan, Eylül'de 325 baz puan) faiz indirimi bankalar tarafından TL mevduat maliyetlerine tam olarak yansıtıldığını görüyoruz. TL kredi/mevduat makası 3ç19'da genişlemeye devam etmektedir ? XBANK pozitif. Yılın ikinci yarısında bankalarda çekirdek gelirlerin yükselmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

20 Eylül'de sona eren haftada, TL kredilerde %0,4'lük büyüme, kurumsaldan gelen döviz talebinin etkisiyle mevduatta da %0,6 artış yaşadık. Yıldan yıla bakıldığında, TL krediler %1,6 büyüdü: kamu bankalarının TL kredi büyümesi %18,8'e ulaşırken, özel bankaların TL kredilerini %8,2 daralttıklarını görüyoruz.

Özel bankaların kredi verme iştahı, TCMB'nin yıllık bazda %10 kredi büyümesini teşvik eden yeni ZK rejimine ve düşen fonlama maliyetine rağmen zayıf görünüyor. Bir de, kamu bankalarındaki cazip tüketici, konut ve otomotiv kredi faiz oranları, özel bankaların rekabet edememesine neden olmaktadır. Özel bankaların 4ç19'da özellikle tüketici tarafında vites artırıp, kredi vermeyi hızlandıracağına inanıyoruz

TEB Yatırım Menkul

SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi