Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vade Kredi Borcu arttı


Merkez Bankasi'nın bugün yayınladığı konuya iliskin haber bülteni aşağıda bulunuyor:

 "Temmuz sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2018 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 11,2 milyar ABD doları azalarak 198,5 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2,5 milyar ABD doları azalarak 12,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 6,6 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 282 milyon ABD doları artışla 28,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,5 milyar ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 547 milyon ABD doları azalarak 3,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,7 milyar ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 466 milyon ABD doları artarak 6,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2018 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,1 milyar ABD doları azalışla 8,3 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 567 milyon ABD doları azalışla 2,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Temmuz sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 10,8 milyar ABD doları azalarak 135,0 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 2,4 milyar ABD doları azalarak 12,5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 198,5 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun % 60,6'sının ABD doları, % 33,8'inin Euro, % 4,1'inin Türk lirası ve % 1,5'inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 12,9 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %53,9'unun ABD doları, %27,0'ının Euro, %18,9'unun Türk lirası ve % 0,2'sinin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Temmuz sonu itibarıyla, 198,5 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun % 47,'sını finansal kuruluşların, % 53,'ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 12,9 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun % 75,3'ünü finansal kuruluşların, % 24,7'sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Temmuz sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 57,1 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir. "


#gündem #tcmb

SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi