Çin, 758 milyar dolarlık yatırımla yenilenebilir enerjide lider oldu


Yenilenebilir Enerji Yatırımları 2019" raporuna göre Çin, son 10 yılda 758 milyar dolarlık yatırımla yenilenebilir enerji alanında dünya lideri oldu. Yatırımlarda Çin'in ardından ABD ve Japonya geliyor. Rapora göre, yenilenebilir enerji yatırımları bu yılın sonunda büyük hidro hariç olmak üzere, dört katına çıkarak 1,650 GW'a ulaşacak.

Birleşmiş Milletler Küresel İklim Eylemi Zirvesi öncesinde yayımlanan "Yenilenebilir Enerji Yatırımları 2019" raporundaki küresel eğilimlere göre, 2009 sonunda 414 GW olan yenilenebilir enerji yatırımları bu yılın sonunda büyük hidro hariç olmak üzere, dört katına çıkarak 1,650 GW'a ulaşacak. Yıl sonunda, güneş 1,349 trilyon dolarla en fazla yatırımın gerçekleştiği yenilenebilir enerji alanı olurken rüzgar enerjisine yapılan yatırım 1,023 trilyon dolar düzeyine ulaşmış olacak.

Yenilenebilir enerjide dünya liderliğini koruyan Çin, bu yılın ortasına kadarki son 10 yıllık dönemde, yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi için 758 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi. Çin, 2018'de yüzde 38'lik payla (88,5 milyar dolar) en büyük tek yatırımcı olmaya devam ederken, yenilenebilir enerji kapasitesine yapılan yatırımlar dünya genelinde daha fazla yayıldı ve 29 ülkenin her biri 1 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Son 10 yıllık dönemde, ikinci sırada 356 milyar dolarla ABD yer alırken 202 milyar dolar yatırımla Japonya üçüncü sırada yer alıyor. Avrupa ülkeleri aynı dönemde toplamda 698 milyar dolar, yenilenebilir kapasiteye yatırım yaparken 179 milyar dolarla Almanya ve 122 milyar dolarla da Birleşik Krallık başı çekti.

Son 20 yılda yenilenebilir, nükleerden 25 kez daha hızlı gelişti Öte yandan 24 Eylül Salı günü yayımlanan Dünya Nükleer Endüstrisi Durum (World Nuclear Industry Status Report-WNISR) adlı raporda, elektrikte nükleer enerji payının küresel çapta azaldığı buna karşın yenilenebilir enerjilerin payının arttığı belirtiliyor.

Rapor, bu düşüşte dünya çapında inşaa edilen nükleer enerji reaktörlerindeki azalışın etkiliği olduğuna dikkat çekerek "Örneğin nükleer enerjiye en çok yatırım yapan Çin'de 2016'dan bu yana hiçbir yeni nükleer projesi hayata geçirilmedi. Beijing'in 2018 yılında nükleer enerji yatırımına ayırdığı pay sadece 6,5 milyar dolar oldu" saptamasını yapıyor.

Küresel düzlemde de 2000 yılından beri elektrik enerji kapasitesinde rüzgar 547 gigawatt (GW), güneş 487 GW artarken nükleerde ancak 41 GW'lık artış kaydetti. Nükleeri gözden düşüren bir başka gerekçe ise hem üretiminin hem de inşaa aşamasının maliyetli olması...

-CRI-

SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
SASA Dünya Devleri ile Masada Mı ?
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
Yıl kapanış fiyatına göre en ucuz 10 hisse
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
İtalyan ortak Yapı Kredi'den çıkma kararı aldı
Hisse Önerileri
Hisse Önerileri
Afyon Çimento Teknik Analizi
Afyon Çimento Teknik Analizi
En Çok Okunanlar
IMG_5892.JPG
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz RSS Simgesi

Parahaberi.com'da yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri ”Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Bu sayfanın içerdiği materyaller sadece örnek piyasa bilgisi iletebilmek ve reklam amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece parahaberi.com'da yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

© 2019 Para Haberi