Porto Riko’dan Göç Hızlandı

Daha iyi olanaklar için Ada’dan kaçış..

Yakın dönemdeki gelişmeler arasında en fazla tartışılan konulardan biri de Porto Riko’daki ekonomik kriz ve sonrasında yaşananlar. Porto Riko’nun 72 milyar dolar büyüklüğündeki borcunu ödeyememesinin ardından ülkede finansal koşullar günden güne daha da zorlaşıyor. Mali tedbir olarak satış vergisinin %7’den %11,5 seviyesine yükseltilmesiyle Porto Riko vatandaşları ABD’ye göç etmeye başladı. 2011-2013 yılları arasında Porto Riko’dan ABD’ye göç yılda 50.000 kişi olarak gerçekleşti. Florida eyaletinde 380.000 Porto Rikolu yaşamını sürdürüyor. Florida’da bulunan Porto Riko yetkililerine göre ayda ortalama 1000 aile Porto Riko’dan ABD’ye göç ediyor.

144806-2 Porto Riko'dan Göç Hızlandı

WSJ’de yayınlanan grafikte açıkça görülüyor ki, ülkenin güneyinde bulunan Florida Porto Riko vatandaşlarının yoğun olarak yaşamayı tercih ettiği bir bölge. Porto Riko’da Mayıs ayı itibariyle işsizlik oranı %12,4 seviyesine ulaşmış durumda, rakam ABD’nin iki katından fazla. Florida, Orlando’da iki yatak odasına sahip bir dairenin aylık maliyeti 1000 dolar seviyesindeyken, Porto Riko, San Juan’da bu rakam 600 dolar seviyesinde. Söz konusu fark daha iyi iş olanaklarına tercih edilmiş görünüyor.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap