Platinyum mu Altın mı?

Bu analizimizde Platinyum ile Altın fiyatları arasındaki bağlantıyı inceleyeceğiz.

Bu analizimizde Platinyum ile Altın fiyatları arasındaki bağlantıyı inceleyeceğiz.

 

Altın ve platinyum fiyatlarını karşılaştırmak için öncelikle aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakmamız gerekiyor. Aşağıdaki grafikte aralarındaki 120 günlük korelasyonu görüyoruz. Grafiğe göre yıl içerisindeki korelasyon %50’nin üzerinde kalmış ve an itibariyle yaklaşık %80 seviyesinde ki bu aynı yönlü yüksek ilişkiyi gösteriyor.

76590-corr Platinyum mu Altın mı?

 

Aralarındaki yüksek korelasyonun varlığı ve fiyatlarının birbirine yakınlığı nedeniyle “Platinyum – Altın” farkını incelemeye karar verdik. 

 Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere Ocak ayına kadar platinyum fiyatlarının altın fiyatlarının üzerinde olduğunu ancak bu yılın başlarından itibaren platinyumun altına göre çok daha sert düştüğünü ve an itibariyle platin-altın farkının -56,325 olduğunu görüyoruz.  -2 standart sapma seviyesi -72,08 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin altına inilmediği sürece yukarı yönlü bir hareket oluşabilir. Bu durumda Platinyum’un Altın’a göre daha iyi bir performans göstermesi beklenebilir.

76591-rasyo Platinyum mu Altın mı?

 

Teknik tarafta platinyumun lehine bir görünüm olsa da temel tarafta aynı durum söz konusu değil.

 

World Platinum Investment Council 11 Mart 2015 tarihinde platin hakkında kapsamlı bir rapor yayımlandı (http://www.platinuminvestment.com).

Rapora göre:

 

2014 yılı platin açısından tipik bir yıl olarak geride kaldı. Platin arzı Güney Afrika’da beş ay boyunca süren grev neticesinde planlanan düzeyin altında gerçekleşti. Platin’de küresel yatırım talebi tahmin edilmesi en güç talep türlerinden biridir. 2015 yılında otomotiv sanayinin belirleyici olacağı ifade ediliyor. Avrupa’da daha sıkı hale gelen hava kirliliği standartlarıyla birlikte platin kullanımı yükselebilir. Otomotiv dışı talebin ise Asya piyasalarındaki zayıf talep dolayısıyla yatay kalması bekleniyor.

76592-pasta Platinyum mu Altın mı?

 

Grafikte platin kullanımının sektörlere dağılımı gösteriliyor. Toplam talebin yaklaşık olarak %62’sinin endüstriyel talepten ileri geldiği görülüyor.

 

2015 Tahmini

Rapora göre platinde arz-talep dengesi 2014 yılında -700 koz seviyesindeyken, 2015 yılında söz konusu arz-talep dengesinin -235 koz seviyesine gerilemesi bekleniyor. Bu durum platinyum fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.

 

76594-sup Platinyum mu Altın mı?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap