Piyasanın Gündemi ve Mevcut Durum

Mevcut Durum 1) Fed’in ilk faiz artışına…

Mevcut Durum

1) Fed’in ilk faiz artışına “daha küçük adımlarla” başlayabileceği yönünde ifadeler doların dengelenmesini sağlıyor.

2) Fed Başkanı Janet Yellen’ın ifadeleri faiz artırımından önce enflasyonda yükselişten “emin olmak” gerektiği yönünde.

3) Fed/FOMC tarafından yayınlanan projeksiyonlar “daha ılımlı” bir ekonomik görünüme işaret ediyor.

4) ECB’nin 9 Mart itibariyle varlık alım programına fiilen başlaması Euro Bölgesi’nde risk iştahını güçlü tutuyor.

5) 23 Haziran Salı günü açıklanacak ABD Mayıs ayı Dayanıklı Mal Siparişleri verisine kadar gelişen piyasalarda aks değiştirecek nitelikte bir gelişme bulunmuyor.

 

* Fed Haziran ayı toplantı metninde istihdam piyasası ve büyüme için daha güçlü ifadeler kullanıyor. Ancak ekonomik aktiviteye ilişkin görünüm “ılımlı” (moderate) olarak ifade edilmeye devam ediliyor. Komite üyeleri faizleri “ekonomik verilere bağlı olarak her toplantıda” artırabilir. Genel itibariyle beklentiler Eylül veya sonrası belirsiz bir tarihe işaret ediyor.

* ECB üyeleri gerekmesi durumunda varlık alım programının kapsamının genişletilebileceğini ifade ediyor. Avrupa tahvillerinde yaşanan likidite sıkışıklığıyla sert hareketler görülüyor.

* ABD’de ilk çeyrek büyümesine ilişkin nihai sonuç 24 Haziran Çarşamba günü açıklanıyor. İlk çeyrek büyümesinin -0,7% seviyesinden -0,2% seviyesine revize edilmesi bekleniyor.

* Türkiye’de 23 Haziran Salı günü TCMB Faiz Kararı açıklanıyor.  TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

 

* Mayıs ayı TCMB Beklenti Anketinde 12 aylık TÜFE beklentisi %6,91 seviyesinden %6,85 seviyesine geriledi. TCMB uluslararası ekonomik gelişmeler ve yüksek seyreden gıda fiyatlarıyla “sıkı duruşa” devam ediyor. 20 Mayıs Çarşamba günü TCMB faizleri %7,50 seviyesinde sabit tutmuştu.

 

BIST 100 açısından 233 günlük hareketli ortalama 82.192 seviyesi üstünde kapanışlar olası uzun pozisyonlar için izlenebilir. 377 günlük ortalama 77.813 seviyesi referans olarak izlenebilir. 

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap