Piyasanın Gündemi ve Mevcut Durum

3-7 Ağustos

Mevcut Durum

1) ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte güç kazanmasıyla birlikte “ilk faiz artışı” kuvvetle muhtemel 2015 yılı içinde olabilir.

2) Fed Başkanı Janet Yellen’ın ifadeleri enflasyonda yükselişten “emin olmak” gerektiği yönünde. Ancak istihdam piyasası ve ekonomik aktivite güç kazanmaya devam ediyor.

3) ECB’nin 9 Mart itibariyle varlık alım programına fiilen başlaması Euro Bölgesi’nde risk iştahını güçlü tutuyor.

4) 7 Ağustos Cuma günü açıklanacak ABD Temmuz ayı İstihdam Raporu, Fed politikasını “yönlendirici nitelikte” olabilir.

 

* Fed Temmuz ayı toplantı metninde istihdam piyasası ve büyüme için daha güçlü ifadeler kullanıyor. Ancak ekonomik aktiviteye ilişkin görünüm “ılımlı” (moderate) olarak ifade edilmeye devam ediliyor. Komite üyeleri faizleri “ekonomik verilere bağlı olarak her toplantıda” artırabilir. Genel itibariyle beklentiler Eylül veya sonrası belirsiz bir tarihe işaret ediyor.

* ECB üyeleri gerekmesi durumunda varlık alım programının kapsamının genişletilebileceğini ifade ediyor. Avrupa tahvillerinde yaşanan likidite sıkışıklığıyla sert hareketler görülüyor.

* Fed Başkanı Janet Yellen 15 Temmuz Çarşamba günü Senato’nun Finansal Hizmetler Komitesi’nde yarı-yıllık sunumunu gerçekleştirmişti.2015 yılı kuvvetle muhtemel faizlerin artırıldığı yıl olabilir.

* ABD’de 5 Ağustos Çarşamba günü 17:00’de açıklanacak Temmuz  ayı ISM İmalat Dışı PMI verisi beklentiler kanadı açısından önemli.

* Türkiye’de 3 Ağustos Pazartesi günü Temmuz ayı TÜFE verisi açıklanıyor. Temmuz’da TÜFE baz etkisiyle birlikte gerileyebilir. Haziran ayında TÜFE yıllık bazda %7,20 gerçekleşmişti. Gıda fiyatlarının geri çekilmesi enflasyonda kısa dönemde aşağı yönlü baskı yaratıyor. Ancak çekirdek göstergelerdeki iyileşme “kur kaynaklı geçişkenlikle” birlikte ılımlı kalmaya devam ediyor.

* Temmuz ayı TCMB Beklenti Anketinde 12 aylık TÜFE beklentisi %7,0 seviyesinden %7,05 seviyesine yükseldi. TCMB uluslararası ekonomik gelişmeler ve yüksek seyreden gıda fiyatlarıyla “sıkı duruşa” devam ediyor. 23 Temmuz Perşembe günü TCMB faizleri %7,50 seviyesinde sabit tutmuştu.

 

* TCMB 2015-III enflasyon raporunu 30 Temmuz Perşembe günü açıkladı. 2015 yılı için enflasyon tahminin orta noktası %6,8’den %6,9’a yükseltilmişti. Petrol fiyat tahmini 2015 yılı için 60 dolardan 59 dolara indirilmişti. Basın toplantısında para politikasının “sadeleştirilmesi” yönünde Ağustos ayında bir teknik çalışma yayınlanacağı ifade edildi. Söz konusu düzenlemeyle faiz koridoru uygulaması terk edilebilir. Ancak sadeleştirmenin nasıl olacağı konusunda net bir bilgiye an itibariyle erişebilmek mümkün değil.

* Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s 7 Ağustos Cuma günü Türkiye’nin kredi notuna ilişkin planlanmış değerlendirme toplantısını gerçekleştirecek. Kuruluş not ve görünümde bir değişiklik yapmaz ise, açıklama yapmayabilir.

 

BIST 100 açısından 233 günlük hareketli ortalama 82.327 seviyesi üstünde kapanışlar olası uzun pozisyonlar için izlenebilir. 377 günlük ortalama 78.995 seviyesi referans olarak izlenebilir. 

 

Deniz Kahraman

Sanko Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap