Piyasaların odak noktasında jeopolitik riskler var

BİST & VİOP Bülteni

Piyasaların odak noktasında jeopolitik riskler olmaya devam etmektedir. Kuzey Kore uluslararası camiadan uyarılar yağarken, Kuzey Kore ise kendi bildiğini okumaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, dün bir kez daha Kuzey Kore’yi tehdit etti ve Kuzey Kore, aklını başına alsın yoksa bu dünyada çok az ülkenin maruz kaldığı bir sıkıntı ile karşı karşıya kalacak.” dedi.

Jeopolitik riskler çerçevesinde düşük risk iştahı devam etmektedir. Güvenli varlıklara olan talep iyice artmıştır. Bu kapsaöda 1.286 USD seviyesinde fiyatlanan altın ve 109 seviyesine yaklaşan JPY dikkatleri çekmektedir. Borsalardaki görünüm iyice bozulmuştur; S&P 500 ve DAX’a ciddi satışlar gelmektedir.

ABD’de dün açıklanan Temmuz ayı ÜFE’si Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 düşerek beklentileri karşılamadı. Beklentiler, ÜFE’nin yüzde 0.1 artması yönündeydi. ÜFE, 2016 Ağustos’undan bu yana ilk kez aylık düzlemde düştü. Üretici fiyatları, yıllık olarak yüzde 1.9 yükseldi. Gelen veriler enflasyonun yumuşak kalacağı sinyallerini verdi. Bugün açıklanacak olan TÜFE verileri daha büyük önem arz etmektedir ve veriler beklenti altında kalırsa enflasyonun düşük kalacağına yönelik düşünceler daha da ağırlık kazanacaktır.

Fed cephesinde Bullard yumuşak kalmaya devam ederken, Dudley enflasyonun orta vadede %2 hedefine ulaşacağına inandığını belirtti. Fed cephesinde bugün de Kaplan ve Kashkari’nin konuşmalarını izliyor olacağız.

Yurtiçinde Haziran ayı cari açık verisi açıklanacaktır. Ödemeler dengesi bilançosunun Haziran ayında 3,90 milyar USD açık vermesi beklenmektedir.

Küresel spot ve vadeli endekslerde negatif görünüm devam etmektedir. Asya EM’lerinden Çin %1,4, Hindistan %0,7, Endonezya %1,1, Malezya %0,5, Filipinler %0,4, Güney Kore %1,8, Tayland %0,6 eksidedir. CEEMEA’da Çek Cum. %0,4, Polonya %0,8, Rusya %0,8, Güney Afrika %0,5; LatAM’da ise Brezilya %1, Meksika %0,7 satıcılı kapatmıştır. Bugün düşük risk iştahı yüzünden BİST’te de negatif açılış bekleriz.

KapitalFX / Reel Kapital Meenkul Değerler

11 Aug 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap