Piyasaların hafif alıcılı başlaması bekleniyor

piyasalarin-gozu-merkez-e-cevrildi Piyasaların hafif alıcılı başlaması bekleniyor

Piyasa Beklentisi
Hafif yukarı yönlü bir açılış sonrası gelen satış baskısının gün boyu sürdüğü endeks, ABD verileri ile beraber tepki denemeleri gösterse de bu hareketler sınırlı kaldı. BIST-100 %0,52 düşerken kapanışı 74.759 seviyesinden gerçekleştirdi. Hacim tarafında stabil seyir 3.38 mlr TL ile devam etti. Bankacılık endeksi %1,31 değer kaybederek bir önceki günün kazançlarının önemli bir kısmını silerken, sanayi endeksi ise %0,16 ile zayıf ivmeli büyümesini sürmdürmektedir.
Enflasyon öncüsü olarak kabul edilen ÜFE beklentilerin altında kaldı. Sanayi üretiminin de beklentileri aşamaması makroekonomik tarafta görüşü bir miktar pozitife çekse de bugün gelecek veriyle beraber esas resim şekillenecektir. Tüm bu gelişmelere rağmen özellikle oy hakkı olan üyelerin “Şahin” görüşlerini sürdürmesi, Aralık ayı faiz artırım ihtimalinin bir şekilde canlı kalmasına neden oluyor. Philadelphia Fed Başkanı olan ve bu yılki FOMC’de yedek üye konumunda olan Patrick Harker’ın da “Aralık’ta 25 baz puanlık faiz artırımı tarafındayım” açıklaması, FOMC üyelerinin Aralık faiz artışına hazırlandığını gösteriyor.
Bugün oldukça önemli iki gündem maddesi takip ediliyor olacak. ABD enflasyonu ve 18:00’daki Janet Yellen’in konuşması oldukça yakından izlenecek. Enflasyon cephesinde son öncülerden perakende satışlar güçlü gelirken ÜFE tarafı daha iyimser kalmıştı. Bu nedenle TÜFE beklentilerinde önemli bir değişim olmadı. Yellen ise Trump’ın seçilmesi sonrası ilk kez konuşacak. Bu açıdan yapılacak açıklamaların önemi bir kat daha artmış durumdadır. Bunun dışında yine 16:30’daki konut ve inşaat verileri ile oy hakkı olan üyelerden 16:50’de Dudley’in ve 20:30’da Brainard’ın konuşmaları dikkatle izlenecek.
Yurtdışında sakin bir seyir söz konusudur. Kur tarafında 100’ün üzerine çıkan Dolar endeksi (DXY) ve Euro/Dolar paritesi dünkü seviyelerinde işlem görürken benzer hareket TL’de de görülmekte. USD/TL kuru dünkü kapanış seviyesi olan 3,32-3,3210 bandında izliyor. CDS’ler ise 291 seviyesine hafif bir yükseliş göstermiş durumdadır. Petrol cephesinde ABD ham petrolü hafif bir değer kazanırken Brent petrol $46 seviyesinde stabilize olmaya çalışmaktadır. Haftaya Perşembe OPEC üyelerinin Doha’da yapacağı gayriresmi toplantı öncesindeki bu sakin hareketler pozitif algılanabilir. Asya borsalarının hafif satıcılı seyrettiği günde, ABD vadelileri hafif alıcılı fiyatlanıyor. Avrupa açılışının ise yataya yakın gerçekleşmesi bekleniyor.
Teknik anlamda güne hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 75.400 ilk destek seviyesi olacak. Açılış sonrası yükselişin güç kazanabilmesi için bu ara direnç aşılmalı. 75.400 üzerindeki hareketlerde ise düşüş kanal direnci konumunda olan 75.800-76.000 bandına kadar hareketler izlenebilir. 76.000 üzerinde kapanış gerçekleşmedikçe hareketleri tepki olarak algılayacağız. 74.200-74.500 bandı ise gün içi destek olarak takip edilecek.

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

17 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap