Piyasaların Gündemi

14-20 Mart haftasında piyasalarda gelişmeler

14 Mart Cumartesi

İngiltere’de muhalefet partisi lideri Ed Miliband, seçimlere 8 haftadan az süre kala seçim kampanyasına başlayacak. Seçim anketlerine göre ne Muhafazakar Parti, ne de İşçi Partisi parlamentoda çoğunluğu sağlayamıyor.

 

15 Mart Pazar

1) Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alibaba CEO’su Jack Ma, Hanover’de gerçekleştirilecek CeBit teknoloji fuarında açılış konuşmasını gerçekleştirecek.

2) Brezilya’da 250 binden fazla kişinin protesto gösterisi düzenlemesi bekleniyor. Hükümetin açıkladığı kemer sıkma programları ve kamu petrol şirketi Petrobras’a yönelik yolsuzluk iddiaları halkın tepkisini çekiyor.

 

16 Mart Pazartesi

1) ABD’de Şubat ayı Sanayi Üretimi verisi TSİ 15:15 itibariyle açılanıyor. Bloomberg anketine katılan katılımcılar aylık bazda 0,30% gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

2) İran nükleer görüşmelerine Brüksel’de devam edilecek. Taraflar Mart ayı sonuna kadar uzlaşıyla varmaya çalışacak.

3) AB Dışişleri Bakanları Brüksel’de Ukrayna ve Rusya’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere TSİ 11:00 itibariyle bir araya gelecek.

4) Alman ve Çin yönetimi ve MB yetkilileri iki gün sürecek bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmenin gündem maddesi Yuan piyasası oluşturulması olacak.

5) ECB Başkanı Mario Draghi, SZ Finance Day 2015 etkinliği kapsamında TSİ 20:45’te Frankfurt’ta bir konuşma gerçekleştirecek.

6) Günün diğer önemli ekonomik gelişmeleri ise;  ABD Sermaye Akımları (Ocak), ABD Empire İmalat Endeksi (Mart), Türkiye İşsizlik Oranı (Aralık) olacak.

 

17 Mart Salı

1) Türkiye’de TCMB faiz kararı 14:00 itibariyle açıklanıyor. Beklentiler döviz piyasasında yaşanan son oynaklık neticesinde, çekirdek göstergeler iyileşse dahi faizlerde agresif bir indirim gelmeyeceği yönünde. En son toplantıda politika faizi 25 baz puan indirimle 7.50% seviyesine çekilmişti.

2) ABD’de Şubat ayı Konut Başlangıçları verisi TSİ 14:30 itibariyle açıklanıyor. Bloomberg anketine katılan katılımcılar ikinci ayda da konut başlangıçlarının gerileyeceğini düşünüyor.

3) Japonya MB iki gün sürecek para politikası kurulu  toplantısının ardından faiz kararını açıklayacak. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın basın toplantısı TSİ 09:30 itibariyle gerçekleştirilecek.

4) Günün diğer önemli ekonomik gelişmeleri ise; ABD Yapı İzinleri (Şubat), Almanya ZEW Anketi (Mart), Euro Bölgesi TÜFE (Şubat) olacak.

5) Merkez Bankası Faiz Kararı; Türkiye

6) Açıklanacak bilançolar; Oracle, Adobe Systems Inc.

 

18 Mart Çarşamba

1) Fed iki gün sürecek FOMC toplantısına ilişkin sonuçları TSİ 20:00 itibariyle açıklayacak. Fed 2006’dan bu yana ilk defa faizleri artırmak için ekonomik aktiviteye ilişkin değerlendirmede bulunacak. Fed’in toplantı metninden sabırlı ifadesini kaldırması durumunda dolar yeniden hızla güç kazanabilir. Fed ilgili toplantı metninde aynı zamanda ekonomik büyüme, enflasyon ve faiz tahminlerini de yayınlayacak. Fed Başkanı Janet Yellen’ın basın toplantısı ise TSİ 20:30 itibariyle gerçekleştirilecek.

2) Çin’de Şubat ayı gayrimenkul fiyatları açıklanıyor. Ocak ayı itibariyle açıklanan veri yıllık bazda tüm zamanların en keskin düşüşüne işaret etmişti.

3) Günün diğer önemli ekonomik gelişmeleri ise; Japonya Ticaret Dengesi (Şubat), Euro Bölgesi Ticaret Dengesi (Ocak), İngiltere İşsizlik Oranı (Ocak), İngiltere MB Toplantı Tutanakları olacak.

4) Açıklanacak bilançolar; FedEx

 

19 Mart Perşembe

1) İsviçre MB Faiz Kararı TSİ 10:30 itibariyle açıklanıyor. Söz konusu toplantı 15 Ocak’ta Euro/Frank tabanının kaldırılmasından bu yana ilk toplantı olacak.

2) Dünyanın en büyük şirketi Apple AT&T’nin yerinde Dow Jones Endeksine dahil olacak.

3) AB liderleri Rusya’ya yaptırımları ve Yunanistan’a finansal yardımı değerlendirmek üzere TSİ 17:00’de bir araya gelecek.

4) Günün diğer önemli ekonomik gelişmeleri ise; ABD Haftalık İşsizlik Sigortası Başvuruları, ABD Philadelphia Fed Anketi (Mart) olacak.

5) Merkez Bankası Faiz Kararı; Şili, Norveç

 

20 Mart Cuma

1) Japonya MB Başkanı Haruhiko Kuroda, TSİ 06:35 itibariyle basın toplantısı düzenleyecek.

2) Günün diğer önemli ekonomik gelişmeleri ise;  Euro Bölgesi Cari Denge (Ocak) olacak.

3) Merkez Bankası Faiz Kararı; Kolombiya

4) Kredi Notu Güncellemeleri; Hırvatistan (Moody’s), Güney Kıbrıs (Moody’s), Finlandiya (Fitch), Gana (Fitch), Macaristan (S&P), Nijerya (S&P), Portekiz (S&P), Kongo Cumhuriyeti (Fitch), Sırbistan (Moody’s), Türkiye (Fitch).

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap